RPA może wycofać się z Międzynarodowego Trybunału Karnego

Opublikowano: 27.04.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1515

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa nie wykluczył wystąpienia swojego kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Do podjęcia takiej decyzji wezwał go rządzący Afrykański Kongres Narodowy, który uważa Trybunał za służący interesom nielicznych. Apel ma przede wszystkim związek ze zbliżającą się wizytą rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

W ubiegłym miesiącu MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy. Instytucja powołana przez Organizację Narodów Zjednoczonych oskarża bowiem Putina o dokonanie zbrodni wojennej w postaci wywiezienia dzieci z Ukrainy na terytorium Rosji.

RPA jako członek Trybunału musiałaby więc aresztować rosyjskiego prezydenta, który w sierpniu przyjedzie do tego kraju na kolejny szczyt państw należących do bloku BRICS.

Z tego powodu rządzący Afrykański Kongres Narodowy (ANC) wezwał południowoafrykańskiego prezydenta do rozpoczęcia procedury opuszczenia MTK. Zdaniem ANC instytucja powołana przez ONZ „nie służy interesom wszystkich, ale interesom nielicznych”. Ramaphosa także uważa, że dotychczasowa forma działalności Trybunału powinna zostać przedyskutowana.

RPA chciała opuścić MTK już w 2016 roku, gdy gościł w tym kraju ścigany wówczas sudański prezydent Omar al-Baszir. Procedura została jednak zablokowana przez wymiar sprawiedliwości, który uznał wycofanie się z działalności Trybunału za niezgodne z południowoafrykańską konstytucją.

Na podstawie: AfricaNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.