Rozwój ekologiczny planety dzięki emisjome CO2
Tak znienawidzony przez niektórych dwutlenek węgla jest podstawowym pokarmem dla roślin. Również CO2 produkowane przez człowieka przyczynia się do stymulowania fotosyntezy, co promuje rozwój ekologiczny naszej planety. Istnieją naukowcy badający te zależności, ale ich prace z wiadomych przyczyn nie znajdują wielkiego zainteresowania ze strony wyznawców teorii globalnego ocieplenia.
Obserwacje satelitarne wcześniej jasno, że roślinność na planecie wzrosła, ale, aby zrozumieć przyczyny tego zjawiska nie jest tak łatwo. Wzrost temperatury i wzrost opadów może wpłynąć wzrost na równi z stężenia atmosferycznego dwutlenku węgla, który pomaga roślinom zużycia wody.
Australijski naukowiec, Randall Donohue zajmuje się nauką zwaną ekohydrologią i badał roślinność na brzegach pustyń w Australii, RPA, w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej. Na tych obszarach, jest ciepło i słoneczne, ale brakuje wody, więc wahania roślinności są wynikiem albo zmian opadów, albo poziomu dwutlenku węgla, lub obu tych czynników.
Jeśli poziom CO2 pozostaje na stałym poziomie liczba roślinności na jednostkę opadów nie powinna się zmieniać. Jednakże, okazało się, że od 1982 do 2010 liczba ta w tych regionach wzrosła o 11%, co jest zgodne ze wzrostem stężenia dwutlenku węgla. Według pana Donohue, to najdobitniej popiera ideę, że przyczyniło się to do wzrostu roślinności. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Geophysical Research Letters .
Na podstawie: www.climatecentral.org
Źródło: Zmiany na Ziemi