Rozwikłano zagadkę neolitycznej masowej zbrodni na terenie Polski
Archeolodzy zbadali DNA pobrane ze szczątków prehistorycznych ludzi zamordowanych ok. 5 tys. lat temu w miejscowości Koszyce na terenie Polski. Okazało się, że szkielety należą do członków rodzin, w tym kobiet i dzieci, które zostały pochowane przez swoich krewnych. Najprawdopodobniej zostali zabici przez wrogie plemię – pisze portal „Science Alert”.
Wyniki badania DNA wskazują, że ciała pochowano między 2880 a 2776 p.n.e., kiedy na terytorium wschodniej części Europy dochodziło do starć między różnymi plemionami i kulturami. Znalezione na miejscu wykopalisk artefakty wskazują, że zabici (na ich czaszkach odkryto ślady ciężkich urazów) należeli do tak zwanej kultury amfor kulistych, której przedstawiciele hodowali świnie i wykonywali sferyczne gliniane naczynia.
Naukowcy przeanalizowali DNA pobrane z kości 15 osób. Okazało się, że są oni spokrewnieni z neolitycznymi rolnikami i w niewielkim stopniu z zachodnimi ludami zbieracko-łowieckimi. Zdaniem badaczy przedstawiciele kultury amfor kulistych ścierali się z przedstawicielami ceramiki sznurkowej, która zdobywała dominującą pozycję w tamtym okresie.
Znalezisko z Koszyc może sugerować, że dochodziło między nimi do krwawych konfliktów. Kości należą do członków kilku rodzin, w tym matek, pochowanych obok swoich dzieci. Wśród zabitych było jednak niewielu mężczyzn.
Specjaliści uważają, że wrogie plemię wymordowało mieszkańców miejscowości, kiedy mężczyzn nie było w domu. Po powrocie ojcowie i mężowie pochowali starannie swoje dzieci, żony i innych krewnych.
Zdjęcie: PNAS
Źródło: pl.SputnikNews.com