Rozwikłano zagadkę neolitycznej masowej zbrodni na terenie Polski

Opublikowano: 05.08.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 911

Archeolodzy zbadali DNA pobrane ze szczątków prehistorycznych ludzi zamordowanych ok. 5 tys. lat temu w miejscowości Koszyce na terenie Polski. Okazało się, że szkielety należą do członków rodzin, w tym kobiet i dzieci, które zostały pochowane przez swoich krewnych. Najprawdopodobniej zostali zabici przez wrogie plemię – pisze portal „Science Alert”.

Wyniki badania DNA wskazują, że ciała pochowano między 2880 a 2776 p.n.e., kiedy na terytorium wschodniej części Europy dochodziło do starć między różnymi plemionami i kulturami. Znalezione na miejscu wykopalisk artefakty wskazują, że zabici (na ich czaszkach odkryto ślady ciężkich urazów) należeli do tak zwanej kultury amfor kulistych, której przedstawiciele hodowali świnie i wykonywali sferyczne gliniane naczynia.

Naukowcy przeanalizowali DNA pobrane z kości 15 osób. Okazało się, że są oni spokrewnieni z neolitycznymi rolnikami i w niewielkim stopniu z zachodnimi ludami zbieracko-łowieckimi. Zdaniem badaczy przedstawiciele kultury amfor kulistych ścierali się z przedstawicielami ceramiki sznurkowej, która zdobywała dominującą pozycję w tamtym okresie.

Znalezisko z Koszyc może sugerować, że dochodziło między nimi do krwawych konfliktów. Kości należą do członków kilku rodzin, w tym matek, pochowanych obok swoich dzieci. Wśród zabitych było jednak niewielu mężczyzn.

Specjaliści uważają, że wrogie plemię wymordowało mieszkańców miejscowości, kiedy mężczyzn nie było w domu. Po powrocie ojcowie i mężowie pochowali starannie swoje dzieci, żony i innych krewnych.

Zdjęcie: PNAS
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. skrzypkima 27.05.2019 01:58
  2. poray 27.05.2019 07:49

    z cyklu dzwonili tylko nie wiadomo w którym kościele…
    badania genetyczne wykazały (https://www.pnas.org/content/early/2019/04/30/1820210116; https://www.pnas.org/content/suppl/2019/05/01/1820210116.DCSupplemental), ze szczątki należały głównie do osób haplogrupy I2a L801 charakterystycznej dla:
    – ludności praeuropejskiej – tu zgoda
    – ale nie tylko Europy Zachodniej ale również Europy Środkowej i Wschodniej o tym nie wspomniano
    Haplogrupę tę posiada znaczna część współczesnej słowiańskiej ludności Bałkanów oraz kilkanaście procent współczesnych Polaków. Sytuacja ta wynika z faktu, iż mieszkańców praeuropejskich, kolonizowali zarówno protoceltowie (R1b) jak i protosłowianie (R1a). Stąd współcześnie haplogrupa ta przynależy zarówno to ludności postceltyckiej jak i słowiańskiej.
    De facto znalezisko może świadczyć, ze wymordowana społeczność była:
    – albo autochtoniczna (ludy staroeuropejskie),
    – albo uceltowiona (mam nadzieję że dobrze odmieniłem)
    -albo już zeslawizowana. na to ostatnie wskazują dwa fakty, umiejscowienie znaleziska (na tych obszarach ludy r1a już w owym czasie występowały powszechnie)
    – albo mieszana na co wskazuje pochodzenie społeczności z obszaru Kultury Ceramiki Sznurowej, w której w innych badaniach znajdowano próbki haplogrup zarówno I2, R1b jak i R1a
    pozdrawiam

  3. Grzegorz 28.05.2019 16:09

    Nie należy zapominać, iż kultura archeologiczna nie równa się grupie etnicznej. Kultura archeologiczna skupia się wyłącznie na wyrobach materialnych (bo to ich znajdowaniem zajmuje się archeologia). Jako przykład podam, że z archeologicznego punktu widzenia w latach 90 ubiegłego wieku Kulturę Zachodnio – Czerwonogwiaździstą zastąpiła wschodnia odmiana Kultury Wszechobecnego Plastiku, zmieniła się zarówno postać odnajdowanych artefaktów jak i zwyczaje pogrzebowe – obok grobów skrzynkowych i grobowców kamiennych pojawiły się groby całopalne. Czy to znaczy że po 1989 obszar Polski zamieszkuje inny naród?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.