Rozwiązano tajemnicę różowego jeziora Hillier

Opublikowano: 27.03.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1022

Mikrobiolog Ken McGrath twierdzi, że w końcu udało się rozwikłać tajemnicę słynnego australijskiego jeziora Hillier, które fascynuje intensywnie różową barwęą

Jezioro Hillier znajduje się na wyspie w południowo-zachodniej części Australii. Dojazd na wyspę jest dość problematyczny, ponieważ władze, dla zachowania ekosystemu, wprowadziły wiele zakazów. Uczeni byli jednak zdeterminowani i zaapelowali do rządu, aby ten wydał stosowne pozwolenia na wyprawę i związane z nią badania.

McGrath i jego współpracownicy stwierdzili, że kolor różowy wynika z obecności w wodzie organizmów halobacteria, które są zdolne do życia w środowisku o dużej zawartości soli. Znaleziono również bakterie, niszczące związki chemiczne w rozpuszczalnikach. Jezioro zostało odkryte ponad dwieście lat temu, ale do niedawna poważne badania jego wód nie były możliwe. Wydaje się, że niedoskonałość technologii nie ujawniła przyczyn niezwykłych kolorów w 1950 roku, kiedy przeprowadzano pierwsze testy.

Halobacteria są jednymi z najstarszych mieszkańców Ziemi. Odkryto je na początku dwudziestego wieku. Co ciekawe, ich ślady widać na produktach o dużej zawartości soli, które mają różowy polot. Halobacteria tworzą również niezwykłe kwiaty na wodach jeziora Chokrak, które znajduje się na Krymie.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.