Rozwiązano kolejną tajemnicę Inków

Opublikowano: 14.12.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1904

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) odkryli, że Indianie Ameryki Południowej udomowili alpakę co najmniej 1000 lat temu. Jak podaje “Live Science”, raport o tym odkryciu został przedstawiony na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego.

To właśnie geolodzy pomogli archeologom rozwiązać jedną z tajemnic starożytnych ludów zamieszkujących terytorium współczesnego Peru.

Chodzi o udomowienie zwierząt, w tym alpak — jest to zwierzę kopytne z rodziny wielbłądowatych. Również obecnie jest powszechnie hodowane przez mieszkańców Andów. Przez wiele lat naukowcy spierali się, kiedy dokładnie została oswojona alpaka. Wielu dawało pierwszeństwo Inkom. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy zbadali skały osadowe z kilku jezior na południowym wschodzie Peru. Odkryli tak zwane sterole — rodzaj chemicznych „odcisków palców”. Związki te powstają w procesie trawienia, gdy cholesterol rozkłada się w organizmie.

Wyniki badania pokazały, że ​​pierwsze ślady obecności alpaki wśród ludzi odnoszą się do około 600 roku p.n.e. Wówczas w Andach panowała cywilizacja Wari. Około roku 1000 nastąpił znaczny skok — w skałach tego okresu znacznie wzrosła liczba organicznych śladów zwierzęcych.

„Takie sterole można znaleźć również u innych przeżuwaczy, takich jak jelenie — mówi współautor badania Thomas Arnold. “Trudno jednak uwierzyć, że duża liczba jeleni nagle połączyła się i udała do określonego rejonu. Uważamy, że były to udomowione alpaki”. Autorzy pracy uważają, że wraz z nadejściem cywilizacji Inków w 1400 roku populacja udomowionych alpak była już bardzo duża.”

Sugeruje to, że oswojone zwierzęta faktycznie trafiły do Inków po cywilizacji Wari.

Zdjęcie: HOerwin56 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.