Czy to dowód, że wydarzenie w Buczy to ukraiński fejk?

Opublikowano: 05.04.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Warto przeczytać, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6879

Na oficjalnej stronie ukraińskiej policji (Національна поліція України) na „YouTube” opublikowano 2 kwietnia materiał wideo pt. „Siły specjalne Policji Narodowej sprzątają miasto Bucza” („Спецпризначенці Нацполіції проводять зачистку міста Буча”) pokazujący inspekcję policji w Buczy. Oto ten film.

Dodatkowa kopia filmu na wypadek, gdyby go usunięto.

„Obecnie w mieście pracują bojownicy utworzonego pułku specjalnego przeznaczenia Policji Narodowej SAFARI, w skład którego wchodzą przedstawiciele jednostek specjalnych policji, bojownicy KORD i Thora, a także specjaliści służby materiałów wybuchowych. Dziś, 2 kwietnia, w wyzwolonym mieście Bucza w obwodzie kijowskim jednostki specjalne Narodowej Policji Ukrainy rozpoczęli oczyszczanie terenu z dywersantów i wspólników wojsk rosyjskich. Specjaliści Służby Unieszkodliwiania Materiałów Wybuchowych przeprowadzają inspekcje miejsc zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej i przechwytują urządzenia wybuchowe i amunicję, które nie uległy detonacji. Funkcjonariusze kontrolują każde podwórko i schronienie, komunikują się z ludźmi i udzielają pomocy okolicznym mieszkańcom. Obywatele, którzy musieli znosić okropności okupacji, w miarę możliwości pomagają policji. Policja robi wszystko, co możliwe, aby przywrócić ład i porządek na wyzwolonych terytoriach, aby okoliczni mieszkańcy mogli jak najszybciej wrócić do rodzinnego miasta” – głosi opis pod filmem na „YouTube”. Na czerwono zaznaczyłem kluczowe informacje. Materiał wideo, który wyświetlono do dziś 661 110 razy, nie jest transmisją na żywo, ale filmem złożonym z wielu cięć, więc należy domniemywać, że policja pokazała najciekawsze sceny i rozmowy, jakie nakręciła.

Jeden z internautów przeanalizował nagranie policji i ustalił w Google Maps trasę, jaką przebyto. Biegła ona tak: „Od strony Kijowa główną drogą E373 do środka Buczy. Tam się zatrzymują w okolicach hipermarketu Novus i puszczają drona by się upewnić czy można bezpiecznie jechać dalej. Film się kończy sceną z ulicy Vokzalnej 101 (apteka) ok. 50 metrów dalej i jakimś wywiadem przy drodze”. Z drugiej strony policja napisała pod filmem, że przeszukano wszystkie zaułki i miejsca wskazane za miejsca zbrodni wojennych (mogło być kilka ekip policji w różnych częściach miasta i nie wiadomo, czy komunikat dotyczy ekipy widocznej na filmie, czy wszystkich).

Policjanci przeprowadzili inspekcje na wszystkich ulicach miejscowości i nigdzie masowo walających się zwłok. Pytanie – jak zmarli ludzie widoczni na poniższym nagraniu opublikowanym 3 kwietnia przez Wojskową Telewizję Ukrainy (Військове телебачення України), biorąc pod uwagę fakt, że Rosjanie wycofali się z Buczy 30 marca.

Na filmie można zobaczyć, że wszyscy zabici leżą twarzą w dół, ludzie leżą wymieszani – ciało ze związanymi rękami widać obok ciał bez związanych rąk, ktoś leży obok roweru, kilka metrów dalej leżą ciała z białymi opaskami (Rosjanie kazali nosić je mieszkańcom nie posiadającym broni), w pobliżu zabitych, którzy rzekomo zostali zastrzeleni z bliska przez rosyjskich żołnierzy, prawie nie ma krwi (powinny być kałuże krwi), na nagraniu są tylko ciała mężczyzn (brak kobiet i dzieci).

Zwrócono również uwagę na obraz w lusterku samochodu, na którym zwłoki poruszyły ręką, a inne wstały po przejeździe samochodu. Nie jest to dowód, iż zwłoki były żywymi ludźmi, ponieważ dodatkowa analiza obrazu pokazała, że poruszenie ręką jest złudzeniem optycznym wywołanym śladem brudu na szybie samochodu, a powstanie zwłok wynikło z załamania (zniekształcenia) obrazu na krawędziach wklęsłego lusterka. Film z powiększonym lusterkiem poniżej.

Strona ukraińska przedstawiła również zdjęcie satelitarne z 11 marca 2022 r. rzekomo potwierdzające masakrę w Buczy. Oto ono.

Na uwagę zwracają następujące rzeczy… Widać tylko siedem ciał – gdyby ofiar było więcej, zapewne pokazano by je dla podkręcenia dramaturgii sytuacji. Zdjęcie nie przekonuje mnie, ponieważ byłoby to bardzo dziwne, że przez trzy tygodnie ciała nie uległy procesowi trupienia i nikt ich nie pochował. Na wojnie zwłoki muszą być grzebane, aby zapobiec epidemii. Takie zdjęcie można również łatwo sfałszować w Photoshopie, więc układ ciał na zdjęciu pasujący do ciał na drodze nie jest dowodem (tzw. „weryfikatorzy faktów” uznali je za rozstrzygający dowód, ale wkopali się, bo przyznali, że te ciała leżą tam co najmniej od 11 marca, a więc nie mogły być dowodem zbrodni popełnionej w dniu wycofywania wojsk rosyjskich).

Bardzo dziwne jest również, że w czasach powszechnych smartfonów nikt z 36 000 mieszkańców miasta nie nagrał filmu przedstawiającego zbrodnie wojenne i nie wrzucił do internetu. Telefony komórkowe na terenie Buczy działały cały czas w czasie okupacji przez Rosjan i w czasie ich wycofywania się. Przecież zdjęcia zwłok leżących na ulicy można zrobić po ustaniu walk.

Widzę osiem możliwości.

1. Ukraińska wersja wydarzeń jest prawdziwa, a Rosjanie to idioci, którzy dokonali egzekucji nie maskując śladów.

2. Podczas wymiany ognia w Buczy 11 marca lub wcześniej, na jednej z ulic zginęło siedem osób (to odnośnie zdjęcia satelitarnego, jeśli jest prawdziwe). Nie wiadomo od czyjej kuli. A gdy wjechały wojska ukraińskie, nakręcono krótkie wideo pokazujące tych siedem ciał w taki sposób, aby wyglądały na wielką masakrę.

3. Ukraińscy propagandziści ułożyli „teatralnie” na ulicach zwłoki znalezione w różnych miejscach, aby zrobiły wrażenie propagandowe.

4. Żywi ludzie położyli się i udawali trupy.

5. Oba nagrania wideo pochodzą z różnych części Buczy i nie pokrywają się terytorialnie, dlatego na jednym zwłoki są, a na drugim nie.

6. Nagranie zwłok na ulicach nie pochodzi z Buczy, ale z innej miejscowości.

7. Ukraińscy żołnierze dokonali egzekucji na mieszkańcach i przedstawili ją jako zbrodnię Rosjan. Na ramionach zwłok zauważono białe opaski, które były informacją dla rosyjskich żołnierzy, iż mają do czynienia z nieuzbrojonymi mieszkańcami (aby nie strzelali). Ukraińscy żołnierze mogli uznać opaski za dowód „kolaboracji” (bo unikali walki z wrogiem), albo byli niedoinformowani i myśleli, że to Rosjanie, którzy się poddają (coś jak symbol białej flagi). Hipotezę tę mogą potwierdzać słowa policji: „Specjaliści Służby Unieszkodliwiania Materiałów Wybuchowych rozpoczęli oczyszczanie terenu z dywersantów i wspólników wojsk rosyjskich”. Na filmie niżej pokazano jak wygląda w praktyce owo „czyszczenie” w Buczy. Tłumaczyłoby to „świeżość” zwłok i brak oznak trupienia. Uwaga! Film jest naprawdę brutalny.

Tutaj kadr z nagrania przedstawiający zwłoki osoby zabitej przez Ukraińców z białą opaską.

8. Po wycofaniu się Rosjan mieszkańcy wyciągnęli zwłoki z pobliskich domów na ulicę, aby służby porządkowe je uprzątnęły. Ukraińscy propagandziści przemieścili je z pobocza drogi na środek, widowiskowo rozłożyli i przedstawili jako „masową egzekucję”. Tłumaczyłoby to nienaturalne rozłożenie zwłok, ich „świeżość” i zaskoczenie Rosjan.

Niektóre warianty mogą się ze sobą zazębiać.

Nie wiem, w co wierzyć, ponieważ obie strony wojny prowadzą kampanie dezinformacyjne i propagandowe, których celem jest wyolbrzymianie zbrodni wroga i zaprzeczanie własnym. Informacje rosyjskie i ukraińskie nie są obiektywne. Liczę, że moja analiza i hipotezy wniosą coś pożytecznego i dociekliwi odkryją prawdę. Nie warto angażować się emocjonalnie po stronie rosyjskiej lub ukraińskiej, ponieważ fakty są wtedy życzeniowo naginane. Zauważyłem natomiast pewną prawidłowość – gdy informacja od samego początku wywołuje silną reakcje emocjonalną, okazuje się fejkiem. Tak było z Wyspą Węży i bombardowaniem Kijowa.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Źródło: WolneMedia.net

73

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

44 komentarze

 1. Cosmo 05.04.2022 08:49

  To ludobójstwo zaczyna śmierdzieć coraz bardziej. I nie mam tu na myśli zwłok.

 2. pajdzinsky 05.04.2022 08:53

  Już nikomu w nic nie wierzę. Kiedy tylko usłyszałem o Buczy, od razu pomyślałem, że to Ukraińcy robią inscenizację, żeby wciągnąć wszystkich w tę wojnę. Dziś w mejnstrimie trąbią, że zwłoki tam leżały od tygodni.. Bo tak pokazują zdjęcia satelitarne. Więc albo ten film powyżej jest z innej Buczy lub jej innych ulic, albo ktoś nas znów robi w konia. Pewnie to drugie.

 3. hashi 05.04.2022 09:45

  Jedno jest pewne gdyby nie było masakry w Buczy to Zelenski osobiście ją by wykonał byleby tylko dostać poparcie zachodu. Trzeba przyznać że operacja militarna Rosji do tej pory nie miała zastrzeżeń, wszystko zgodnie z prawem międzynarodowym. Nie wierze, że Rosjanie tak szybko się wycofywali, że zapomnieli schować 300 trupów które leżały niby kilka dni. To samo tyczy się bliskich rodzin, nikt z nich nie chował tylko czekał na kamery Upa. Jeden wielki teatr.

 4. MasaKalambura 05.04.2022 10:16

  A ja bym się temu przyglądał troszkę bardziej krytycznie. Co złego Rosja robi na Ukrainie, z podwójną złością i okrucieństwem wykona na Polakach, kiedy tu wpadną ze specjalną akcją krajoznawczo-szkoleniową. Polityczna samodzielna eskalacja naszych władz (jak zwykle w wewnętrznym teatrzyku licytacji na sankcje naszych durniów z opozycji i u władzy) tylko wzmacnia to zagrożenie.

 5. hashi 05.04.2022 10:49

  “Faktem jest, że wojska rosyjskie wycofały się z Buczy 30 marca – na znak dobrej woli w związku z rundą rozmów pokojowych toczących się w Turcji, ale oczywiście są tacy, którzy absolutnie nie chcą słyszeć o pokoju. Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji Igor Konaszenkow powiedział, że nie jest zaskoczeniem, iż wszystkie tak zwane “dowody zbrodni” w Buczy pojawiły się dopiero po 4 dniach, kiedy do miasta przybyli funkcjonariusze SBU i przedstawiciele ukraińskiej telewizji.

  Szczególnie znamienne jest to, że wszystkie ciała osób, których zdjęcia opublikował kijowski reżim, po co najmniej czterech dniach nie zesztywniały, nie mają charakterystycznych dla zwłok plam, a w ranach nie ma skrzepów krwi. Wszystko to niezbicie potwierdza, że zdjęcia i nagrania video z Buczy są kolejną produkcją kijowskiego reżimu dla zachodnich mass mediów, podobnie jak to miało miejsce w Mariupolu ze szpitalem położniczym, a także w innych miastach”
  (https://ilsimplicissimus2.com/2022/04/04/e-come-sebrenica-30-anni-di-cinema-nato/)

 6. andi170 05.04.2022 14:48

  Ta ,,wojna”to teatrzyk który rozgrywają niszczyciele tego świata na potrzeby własne a dla plebsu pranie mózgu przez masmedia i granie na emocjach .

 7. Admin WM 05.04.2022 17:31

  Wiecie co, a może cała sprawa jest BANALNA? Mieszkańcy Buczy po wyjeździe Rosjan mogli powyciągać ciała z domów na ulicę, by służby łatwiej je uprzątnęły jadąc wzdłuż drogi np. ciężarówką, a Ukraińcy wykorzystali to do fejka o „masowych egzekucjach”?

 8. Lord Jim 05.04.2022 19:42

  Propaganda: wykonanie ukraińskie w przygotowaniu brytyjskim (wzorzec: Noemmersdorf które spreparował Goebbels po wycofaniu Rosjan z pierwszej zajętej przez nich wioski w Prusach Wschodnich) i powielał tysiące razy we wszystkich kinach w Niemczech zgodnie z zasadą że kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą, co robią obecnie media main streamu, “politycy” i opłacane za USD trolle (to nie żart funkcjonują listy płac dla troli za każdy post itd). Dla tych którzy chcą dotrzeć do prawdy 1) leżą zwłoki których nie było w czasie wycofywania wojsk rosyjskich – burmistrz ogłaszający miasto wolne od Rosjan nawet się nie zająknął nie ma ich wtedy też na filmach 2) jest znany i powielany na tweeterze film w którym słychać jak jednostki specjalne ukraińskie (Ajdar?) wydają sobie instrukcje, że można strzelać do tych którzy nie mają niebieskich (sinich) opasek. 3) Na pełnym filmie który można znaleźć na tweeterze z przejazdu ekipy filmowej ukrańskiej po Buczy zostaje zrobiona analiza gdzie w lusterku wstecznym (w zwolnionym tempie) po przejedźcie samochodu “trup” się obraca i usiłuje wstać… – “usiłuje” bo znika kadr z lusterkiem 4) Konieczność zatuszowania zbrodni ukraińskich- banderowskich na jeńcach rosyjskich już bardzo wyraźnie udokumentowanych gdzie sami banderowcy kręcili filmiki gdzie, a) POW leżą rozstrzelani b) nadzy na mrozie ze związanymi rękami klęczą grupowo przed dołem wykopanym który z pewnością ich pomieści … (oglądał ktoś może “Ogniomistrza Kalenia” na podstawie walk z bandami UPA??) 3) leżą z przestrzelonymi udami i kolejni zdrowi lecz związani wyciągani są z furgonetki a następnie każdy otrzymuje strzał a AK w nogę i potem leżą i się wykrwawiają.. Składa się komuś w całość po co Bucza została spreparowana i jest nagłaśniana jak szalona wszędzie na wzór prawdy Geobbelsa???
  (“3 kwi –
  Zeszłej nocy Siergiej “Boatsman” Korotkikh, niesławny neonazista i członek Azowa, opublikował wideo zatytułowane “Boatsman BOYS in Bucha”. Po 6 sekundach wyraźnie słychać dialog: „Są faceci bez niebieskich opasek, mogę do nich strzelać?”
  “Kurwa tak””) https://twitter.com/RWApodcast/status/1510635133627514881?s=20&t=Bjseu6zWPaffpQwGbRLhiQ

 9. Tylko Spokój 05.04.2022 20:18

  To mój ostatni komentarz na tym kłamliwym portalu. Czytając zamieszczane tu artykuły upewniłem się, że jest to portal prokomunistyczny, który obecnie szerzy propagandę proradziecką.
  Całe to gadanie admina o rzekomym obiektywizmie to stek bzdur. To typowo zadaniowy serwis finansowany z kremla.
  Nigdy więcej tu nie zajrzę.
  Jeśli kiedykolwiek polski rząd nabierze rozumu i zacznie zwalczać wrogą propagandę sianą w polskojęzycznych serwisach informacyjnych to zgłoszę ten portal jako modelowy przykład.

  Budzicie moje obrzydzenie.

 10. MasaKalambura 05.04.2022 20:50

  Trzeba przyznać, Ławrow byłby z nas dumny…

 11. pikpok 05.04.2022 22:06

  @Masa, to by dobrze o nim świadczyło.
  Kobiety z dziećmi wyjechały, a wielu mężczyzn ponoć chowa się po piwnicach bo nie chcą walczyć z Rosjanami dla żydów Kołomyjskiego(sponsor azowa), Zeleńskiego … .

 12. MasaKalambura 05.04.2022 22:15

  Według propagandy Rosyjskiej jednego dnia liczba ofiar rosyjskich wyniosła 9 tyś, a wczoraj już tylko 1 tyś. Wg nich to Ukraińcy sami bombardują swoje miasta. A teraz sami mordują własnych cywili.

  Ja rozumiem wątpić w propagandę. Ale pluć na ofiary wojny w taki sposób? Obrzydliwość…

 13. MarcinL 05.04.2022 23:17

  Ludzie weźcie się opamiętajcie. Rosja napadła na Ukrainę i nie jeden przy tym zginął a wy tutaj debatujcie czy słusznie Rosję oskarżają o 100 więcej trupów, bądźcie poważni.
  I admin moze trochę szacunku do ofiar tej wojny gdy powielasz newsy strony Rosyjskiej. Bo na to po prostu nie ma usprawiedliwienia i nieważne czy zginęła 1 osoba, 100 czy milion

 14. Admin WM 06.04.2022 06:42

  @Tylko Spokój

  Zostajesz zbanowany za naruszenie regulaminu punkt 5k. Zniesławianie portalu, pogróżki prześladowań, absurdalnie kłamstwa na jego temat, nienawiść i jawną wrogość. Po analizie Twoich wcześniejszych komentarzy widzę liczne naruszenia regulaminu, w tym pochwalanie i nawoływanie do zbrodni (przestępstwo ścigane z „Kodeksu karnego”). Twoje komentarze zarchiwizowałem na wypadek postępowania sądowego.

  @MarcinL

  Nigdy nie napisałem, że na Ukrainie nie ma wojny i nie giną ludzie. Od samego początku na portalu są informacje, że Rosja zaatakowała Ukrainę. Na wojnie rosyjsko-ukraińskiej giną ludzie – zarówno z winy Rosjan i Ukraińców, bo obie strony strzelają. Powyższa sprawa nie dotyczy tego, czy jest 100 ofiar więcej czy mniej, ale poważnego oskarżenia o masowe egzekucje cywilów w Buczy przez wycofującą się armię rosyjską, na miarę ludobójstwa ze Srebrenicy. Śmiertelne ofiary wojny są, ale są też fejki i inscenizacje, które mają budzić emocje i nienawiść. Sprawa z Buczy wygląda mi na zbrodnię wojenną Ukraińców przypisywaną Rosjanom (czyszczenie „kolaborantów”), lub makabryczną inscenizację z wykorzystaniem zwłok osób zabitych w czasie wymiany ognia. Stawiam pytania i hipotezy, by przybliżyć się do wyjaśnienia sprawy. Nie wiem co tam się naprawdę wydarzyło, bo jasnowidzem nie jestem, ale od samego początku sprawa mi śmierdzi.

  Zdaję sobie sprawę, że osobom zaangażowanym emocjonalnie po stronie Ukraińców może się to nie podobać (gdy duży atakuje małego, wszyscy stają po stronie małego). Celem portalu WM jest dociekanie prawdy, a nie powielanie z premedytacją oficjalnej narracji medialnej. W czasach wojny jest to bardzo trudne, ponieważ część ludzi (być może większość społeczeństwa) uważa, że należy szerzyć narrację ukraińską i rosyjską blokować, bo Ukraina jest ofiarą wojny i należy się z nią solidaryzować, a nie ujawniać jej kłamstwa i zbrodnie, bo to może obniżyć poparcie dla Ukraińców i morale ukraińskiego żołnierza (z tego powodu zablokowano czeskie portale niezależnych informacji).

  Jeśli Polska znajdzie się w stanie wojny z Rosją, wówczas portal WM, o ile nie zostanie odgórnie zablokowany (co de facto oznaczałoby jego likwidację z powodu braku środków z darowizn na działalność), będzie musiał dopasować się do nowej sytuacji i działać zgodnie z obowiązującym w czasie wojny prawem (czyli będzie musiał szerzyć propagandę rządową). Na chwilę obecną Polska nie znajduje się w stanie wojny z Rosją, dlatego można pozwolić sobie na odwagę wolności słowa podpartą „Konstytucją RP”.

 15. bboyprezes 06.04.2022 07:57

  Drażliwy temat, bo dzieje się blisko nas. Jak tego typu sytuacje działy się daleko w innych rejonach świata [ i cały czas się dzieją] to już na nas to aż tak psychologicznie nie działa. Przykładów jest dużo, ale chyba najważniejszy z tego wniosek to “poświęcenie dużo czasu na naukę psychologii i tego jak działa nasz mózg” abyśmy nie dali sobie “wgrać do głowy cudzych idei”

 16. robi1906 06.04.2022 08:43

  Tutaj macie filmik (na stronie Maciaka) jak banderowcy robią “porządek” w Buchy by zwalić te świeże trupy na Rosjan (uwaga filmy naprawdę brutalne):

  https://cw24.tv/wp-content/uploads/videos/straszne%20filmy%20z%20wojny%20na%20strone_x264.mp4

  i bodajże (bo już dobrze nie pamiętam czy u niego też nie) oglądałem jak po opuszczenia miasta przez Rosjan do tej Buchy wjechały pierwsze siły bezpieki o nazwie Сафари, nazwa adekwatna na to, co te banderowce wyprawiają.

 17. MasaKalambura 06.04.2022 08:52
 18. Admin WM 06.04.2022 09:21

  Zaktualizowałem wpis i dodałem wideo od Maciaka.

 19. MasaKalambura 06.04.2022 10:35

  Siejesz chmury, zbierasz burzę.

  Jest jeszcze inna, bardziej ponura interpretacja dla tych zwłok wywleczonych na środek ulicy. To bezczelna i zrobiona z premedytacją trampolina emocjonalna człowieka (bestii Puterszinga) planującego zgodnie z pogróżkami Miedwiediewa i innych wysokich rangą polityków rosyjskich pełnoskalową inwazję na Europę. Co daje takie zachowanie?
  1. Rosyjskie wojska są zdemoralizowane, głodne i chętne do dezercji. Takie bezczelne morderstwo na cywilach musi wzbudzić straszliwy gniew w ukraińskim społeczeństwie, który doprowadzi (już doprowadził) do aktów okrucieństwa po ich stronie. Przez to rosyjscy wojacy będą się bali poddawać i zemsty.
  2. Zastraszenie Ukraińców, wojsk jeśli to możliwe albo rządzę zemsty służącej 1 pkt. Z pewnością zaś zastraszenie cywili, aby chętniej poddawali się bez walki, albo uciekali do Polski i na Zachód jeszcze bardziej nas osłabiając.
  3. Wzbudzenie nienawiści zachodu do całego narodu Rosyjskiego a nie tylko do Putonga, co spowoduje taką sama reakcję w narodzie Rosyjskim. To wykopie taki dół między stronami, że pójdą na siebie. I nikt nie będzie czyhał na życie tego bandyty w nadziei, że zachód szybko będzie chciał wrócić do normalności po jego usunięciu.
  4. Zastraszenie Zachodu, szczególnie w połączeniu z pogróżkami o użyciu broni jądrowej.

  częściowo na podstawie
  https://www.youtube.com/watch?v=CQu4wjtBthE&ab_channel=Rafa%C5%82Ziemkiewicz

  Strach i nienawiść – dwie wspierające się emocje najczęściej używane przez władców-szatanów do kontroli społeczeństw.

 20. donkey 06.04.2022 10:57

  @MasaKalambura i inni
  Wasze oburzenie pokazuje, że ludzie lubią myśleć stadnie,
  a każdy odmieniec jest nie mile widziany.

  Szkoda mi każdego kto zginie w tej wojnie i bardzo chciałbym, żeby obie strony usiadły do rozmów pokojowych z dobrymi intencjami.
  Dlatego nie popieram idei dozbrajania kogokolwiek w tej wojnie.

 21. robi1906 06.04.2022 11:42

  Jak by nie wytresowali z powrotem tej banderowskiej dziczy na Ukrainie, to by nie było żadnej wojny,
  dziczeniu trzeba dawać odpór, bo na razie Morawiecki i bestie mogą na razie tylko wyć,
  wygrają wtedy gdy zamilkniemy, kiedy reszta pomniejszych skurkobańców zobaczy że można się już do nich przyłączyć, że już można “legalnie” gwałcić, rabować, przypalać żelazem.

  Na razie jeszcze ta reszta czeka, czeka aż to całe normalne społeczeństwo ze strachu skuli uszy, tak jak na Ukrainie, obserwowałem co tam się działo i wiem co mówię,
  te bestie tylko czekają aż społeczeństwo się przestraszy, więc na to nie możemy pozwolić bo dopiero wtedy wykończą nas jak w tej Buczy i urządzą nam Сафари.

 22. MasaKalambura 06.04.2022 12:49

  Donkey, mylisz oburzenie z obrzydzeniem. Zwalanie winy za wojnę napastniczą, terroryzm i mordy na cywilach na ofiary tej wojny wywołuje u mnie najgorsze obrzydzenie.

  Mógłbym się oburzać na propagandę. Przy czym mnie ona nie dziwi. Na wojnie pierwsza umiera prawda. Ale ona nie zmienia faktów. Wojnę i jej zbrodnie zainicjowali i są winni Putin i Rosjanie, którzy go popierają, i nie tylko. A w Buczy i innych wioskach bestialsko zamordowano Ukraińców.

  A nawet będąc skrajnie naiwnym i głupim, jak choćby żydożerca Robi, gdybym przyjął narrację rosyjską, że są to ofiary ostrzału ukraińskiego, któ®e dzielnie ratowali rosyjscy sanitariusze, to pytam, czemu Ukraińcy zaczęli do siebie strzelać. Czyja obecność to spowodowała?

 23. rici 06.04.2022 14:02

  Ukraincy czyszcza ten kraj dla siebie z obywateli II kategorii. Ci co nie chcieli sami uciec zastaja na ulicach w takich pozycjach.

 24. Admin WM 06.04.2022 14:11

  Być może było tak (tego nie wiem, fantazjuję teraz): Ukraińcy wkroczyli do miasta, zauważyli ludzi z białymi opaskami i sądzili, że to kolaboranci, którzy się poddają (coś jak znak białej flagi). Zanim się zorientowali, że wszyscy cywile je noszą, bo Rosjanie kazali nosić je osobom bez broni, trochę pomordowali. Gdy zorientowali się, zwalili winę na Rosjan, aby uniknąć odpowiedzialności.

 25. Skalp 06.04.2022 14:38

  Czytając niektóre komentarze tytaj ale i nie tylko tutaj wypadałoby zapłakać nad ludzkością. Przykre jest to, jak bardzo i jak łatwo człowieka kształtować chociażby emocjonalnie. Admin podkreśla, że prawda nie ma strony, że warto jej poszukiwać nawet jeśli jest ona przysypana i to celowo, a tu niektórzy piszą o jakimś obrzydzeniu, zniesmaczeniu, oburzeniu, agenturze. Ta cała globalna wojna, to może nawet nie byłoby takie złe, skoro ludzie już dociekliwość, sceptycyzm i poszukiwanie prawdy wieszają. Może by to jakoś przeorało całe cywilizacje, a ci co na strzępkach pozostałości by odtwarzali “nowe”, to by przynajmniej doszli do tego, że myślenie i własne formułowanie wniosków, nawet jeśli wyjdą niepopularne po prostu jest czymś co się akceptuje i co popłaca.

 26. Admin WM 06.04.2022 15:09

  Najpierw władze podzieliły nas na dwa wrogie obozy – covidian i atyszczepionkowców, a teraz dzielą na kolejne dwa wrogie obozy – ukrianofilów/rusofobów i rusofilów/ukrainofobów. Za chwilę, gdy wkroczymy w etap masowego głodu, podzielą nas znowu – na tych co mają jedzenie i tych co nie mają.

 27. MasaKalambura 06.04.2022 15:45

  Adminie, pomijasz możliwość wojenną z Rosją albo ze ZBIRem. Wtedy podzielimy się na żołnierzy i cywili. A tych na walczących i dezerterów oraz patriotów i kolaborantów.

 28. rici 06.04.2022 17:11

  Patrioci, dezerterzy, to beda ludzie. Walczacy i kolaboranci to bioroboty.
  Prawdziwy patriota to ucieknie i sie gdzies zamelinuje by przetrwac, by potem moc to wszystko odbudowac.
  Walczacy, to bio roboty i w dodatku bez zdolnosci logicznego i samodzielnego myslenia. Rzeczywiscie nie nadaja sie by zyc.

 29. MasaKalambura 06.04.2022 17:25

  Nie sądzę, aby taki podział dał się zaimplementować w ten prymitywny sposób.

  Biorobotem może być niewalczący przesiąknięty strachem przed śmiercią albo sympatyzujący z mordercą najeźdźcą albo innych ściśle sterowalny słaby umysł zdrajcy, poddający się każdej władzy nad nim panującej.

  Człowiekiem będzie żołnierz broniący rodziny, świadomie ryzykujący życie w uczuciu miłości do bliskich, do własnego rodu i narodu. Nieszukający śmierci, mający nadzieję na zwycięstwo, odbudowę i samostanowienie bo niegodzący się na niewolę tchórzy biorobotów.

  Myślę że wystarczająco podważono te bezczelne kłamstwa Kremla w tym materiale.

  https://www.youtube.com/watch?v=VEOuL2jITyg&ab_channel=GoodTimesBadTimesPL

  Zwróćcie uwagę, że dehumanizacja Polaków w porównaniu do Ukraińców w Rosji jest znacznie mocniejsza

 30. pikpok 06.04.2022 19:13

  A propo biorobotów https://www.youtube.com/watch?v=2Zp8nHYegqI&t=1508s (eksperymenty na żołnierzach)

 31. rici 06.04.2022 19:28

  Malo wam ze chcecie walczyc o “wolnosc” Ukrainy do ostatniego Ukrainca?. Chcecie teraz by Polacy wygineli, co wam tak bardzo zalezy na zniszczeniu slowiansko-aryjskiej rasy?

 32. MasaKalambura 06.04.2022 19:47

  Jak tu przyjadą ruskie bydlaki mordować i gwałcić to będziesz im klepać i cmokać i na obrońców ojczyzny pluć? Bo do ruskich strzelają?

  Zasiądziesz sobie na fotelu i będziesz w internetach patrzeć na śmierć Polski w tym twoim zagranicznym mieszkanku popijając kawkę i wcinając otręby ze zbóż. Kontentując się swym położeniem?

  Bardzo trudno jest odzyskać wolność. Wielu próbowało, większości się nie udało. Znacznie jednak trudniej jest wolność utrzymać. I bronić jej. I samo się stanowić

  Czym różni się człek wolny od niewolnika? Tym samym czym człowiek od biorobota. Robot i niewolnik to prawie to samo.

 33. Admin WM 06.04.2022 20:44

  Emocje odbierają politykom rozum i narażają bezpieczeństwo państwa.

 34. rici 06.04.2022 21:20

  Kiedys preszkadzali wam prawdziwi Zydi czyli Zydzi Sefaradyjscy. Gdzie mieszka/lo
  najwiecej Zydow Sefaradyjskich? to kraje takie jak Palestyna, Irak, Iran, Syria, Egipt, Libia , Tunezja, a jeszcze Afganistan. I te kraje zostaly najechane, i niszczone, zreszta w rozny sposob. w 60 latach daliscie bezplatna szczepionke dla dzieci Zydow Sefaradyjski w Afryce Polnocnej, Dzieci zydow aszkenazyjskich byly wypraszane ze szkol w trakcie szczepienia. Zaszczepiono okolo 100 tys. dzieci, do 3 lat zmarla wiekszosc z nich, reszta zostala kalekami do konca zycia. Oczywiscie to nie byla zbrodnia ludobojstwa.
  Co maja Slowianie ze ich tak nienawidzicie? W Polsce z powodu “Pandemi” zmarlo juz ponad 200 tys. ludzi. To tez nie jest zbrodnia ludobojstwa.

 35. Collega 06.04.2022 22:04

  Ci ludzie są tu w Polsce i otrzymują wiadomości z pierwszej ręki od mężów i ojców. Co tu dywagować? Wystarczy ich zapytać.

 36. Doctor Who 07.04.2022 00:45

  Biorąc pod uwagę wypowiedzi naszych umiłowanych przywódców, wojna jest radośnie przez nich oczekiwana. Może być z Rosją, może być z kimś innym. Na pewno ma w/g nich być to wojna z udziałem Polaków. Po to wprowadzają podziały, budują w ten sposób konflikty. Chwila na przemyślenia. Co Polsce da wojna ? Da wiele USA, ten kraj chciał nas wmanewrować w konflikt. Może da coś UE. Oszczędzą na kolejnym funduszu odbudowy, spornymi elektrowniami i pozostałymi elektrowniami nie będą się martwić. Generalnie niczym nie będą się martwić, bo tutaj nie będzie nikogo, kto mógłby coś sensownego wyartykułować. Konflikt na Ukrainie napędza kasę zbrojeniówce, lista broni przetestowanych w praktyce rośnie. Zbrojeniówce po obu stronach. W Polsce nie ma rozwiniętego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Na tej wojnie nie zyskamy, możemy tylko stracić. Wspierając Ukrainę, może się okazać, że wspieramy współczesny nazizm. Wspierając Rosję, może się okazać, że niszczymy rodzącą się demokrację. Nie interesuje was powód niechęci UE do przyjmowania Ukrainców ? Jakiś jest. My go doświadczymy.

 37. BANDZIORkaq 07.04.2022 00:49

  #Admin WM, dokładnie taka sama konkluzja mi się nasunęła, dotychczas zgodni zazwyczaj w sprawach cowida czytelnicy portalu , teraz zaczęli skakać sobie do gardeł, ale to wszakże tylko kolejny stopień podziału. Ukraińcy przebywający od lat w PL podobno chwycą za broń jeśli dojdzie do inwazji na Polskę. A potem to już będzie ich ojczyzna, za którą walczyli, są tu już ich kobiety i dzieci. Ale czy to Polaków przybędzie , czy staniemy się mniejszością? Pomoc uchodźcom się należy, ale u nas to jest jakaś chora gloryfikacja, a nawet do końca nie znamy ani przyczyn ani przebiegu tej wojny. Pchamy się jak ćmy do świeczki, nie patrząc przytomnie na wydarzenia. Pierwszym etapem tresury społeczeństwa było wykorzystanie strachu przed śmiertelnym bezobjawowym wirusem, teraz będzie branie na litość. Ale świadomość tego, że jesteśmy tresowani, nie ma i tak żadnego wpływu na wydarzenia.

 38. Admin WM 07.04.2022 08:48

  Wielu osobom brakuje odpowiedniego dystansu do wojny i angażują się emocjonalnie po jednej lub drugiej stronie NIE NASZEJ wojny. Co innego kibicować i pomagać ofiarom cywilnym, a co innego angażować się zbrojnie i okazywać wrogość innym POLAKOM ku chwale obcego państwa!

  Oba państwa okazują Polsce wrogość. Wrogość Rosji jest znana, a od czasu rządów Kaczyńskiego wskoczyła z jego winy na niespotykany poziom (z Białorusią też nas skłócił i pchnął ją głębiej w objęcia Rosji, choć była życzliwa wobec Polski i pomagała omijać sankcje Rosji). Nawet teraz, gdy jesteśmy Ukrainie potrzebni, gdy tylu zjechało do Polski Ukraińców i mogło poznać prawdę o rzezi wołyńskiej, uchodźcy wciąż gloryfikują sprawców wymordowania ok. 60 000 Polaków, nie piętnują ich i nie przepraszają za ludobójstwo – okazują tym brak dobrej woli i brak chęci pojednania. Organizują w Polsce protesty antywojenne uciążliwe np. dla polskich kierowców. Są gośćmi, nie szanują gospodarzy i prawie nigdy nie machają polskimi flagami (jeśli są, to pewnie z inicjatywy Polaków). To też wiele o nich mówi. Na całym świecie, gdzie są np. protesty solidarnościowe na rzecz jakiegoś państwa, zawsze jest wiele flag państwa-gospodarza (np. flagi Palestyny i Niemiec, gdy protest jest w Niemczech, flagi Kanady i Francji, gdy solidaryzowano się z Konwojem Wolności, etc.). Ale nie na protestach proukraińskich w Polsce.

  W interesie Polski leży, aby Rosja i Ukraina osłabły. Wielu obywateli RP – w tym czytelników WM – dało się w ten konflikt psychologicznie i emocjonalnie wkręcić tak głęboko, że niektórzy wierni czytelnicy nagle zaczęli okazywać portalowi i mi jawną wrogość (jakbym był ich wrogiem) i rzucać obelgami, grozić i pluć jadem nienawiści. To przykre, że przestali doceniać wolność słowa i możliwość uzyskiwania trudno dostępnych informacji, które poszerzają ich perspektywę. Nie chcą wiedzieć więcej – szukają potwierdzania swoich przekonań i oczekują politycznego zaangażowania po stronie ukraińskiej. Wiem, że informacje podważające ukraińską narrację obecnie mogą dominować, ale powód jest banalny – portal w pierwszej kolejności stawia na rozpowszechnianie informacji i poglądów cenzurowanych lub ignorowanych przez mainstream. Zawsze tak było, a teraz niektórym się to przestało podobać i chcą by WM mówiły jednym głosem z mainsteramem. Niektórzy nawet uwierzyli, że Polska znajduje się w stanie wojny z Rosją, a krytyka Ukrainy to „zdrada”.

  Portal WM nie stoi po stronie Rosji ani Ukrainy – stoi po stronie Polski i Polaków (ale nie po stronie polskich polityków i partii, bo służą interesom obcych państw, banksterów, koncernów, NWO, WEF itp.).

 39. MasaKalambura 07.04.2022 10:25

  Niestety zaczyna się sprawdzać scenariusz z Kaliningradem, który tu wcześniej naszkicowałem

  https://www.youtube.com/watch?v=P1sQkHv5HGg&ab_channel=Infrastruktura

 40. robi1906 07.04.2022 11:25

  Kiedyś opisałem sytucję gdy obserwowałem 2 walczące szczury ze sobą, pomyślałem wtedy “o co wy się gryziecie i tak macie przerąbane życie (bo u nas dużo kotów) mało wam” i za chwilę przyszła mi taka refleksja, przecież te szczury walczą o coś dla siebie ważnego, o samice, o terytorium a ludzie o co walczą?.
  bo ktoś ich napuścił, ktoś zrobił z nich wariatów i heja jeden na drugiego, a taki Masa po powrocie z farmy pijąc piwko ogląda w telewizji jak się napiepszają po drugiej stronie świata i rży ze świrów.

  Oglądałem filmik z treningu azowców albo innych porypańców (sprzed wojny) jak Oni biegają a instruktorzy walą między nich z ostrej amunicji, z ostrej!, autentyk, widać było dymki na wale kulołapu. To takiego stanu te diabły szykujące tą wojnę doprawadzili tych wariatów.

  A teraz, wojna była szykowana przez Nato od wielu lat, świadczy o tym ten niesławny Centralny port lotniczy, zastanawiało mnie po co między Berlinem a Moskwą jakiś nowy port?, teraz się wyjaśniło, pomniejszy diabeł o nazwisku Hedges przyznał, że ten port jest “ważną infrastrukturą Nato”.
  Dowód na to że to ukraina miała napaść na Rosję, to po to wytresowano tam wariatów.

  A i Masa, o napaści na Kaliningrad to mówił Skrzypczak a Rosjanie doskonale wiedzą że tacy wariaci nie gadają sami z siebie.

 41. Punkt Zero 07.04.2022 13:22

  Wystarczyło obejrzeć występ na dziecięcej chyba eurowizji jakiś czas temu, żeby przewidzieć, że będzie wojna. Bóg, Honor, OJCZYZNA. Sztandary ważniejsze od życia, stare, nudne i aż żal coś ściska, że nadal ludzie są w takiej intelektualnej d…

 42. MasaKalambura 07.04.2022 13:23

  To, co gada Skrzypczak, to jakieś dyrdymały hurraoptymistów prowojennych. Nawet jak Rosjanie to słyszą to umierają ze śmiechu. Ilośc broni w tym okręgu wystarczyła by dla nie jednego sporej wielkości kraju.

  To co mówię ja i co zaczyna się już pojawiać w rzeczywistości, to zagrożenie poboczne dla naszego kraju wynikające z horrendalnych sankcji na Rosję (moim zdaniem żywność i podstawowe produkty cywilne powinny być zawsze wyjęte z listy sankcji), które uderzają w egzystencjalne jestestwo tego terytorium Rosji. Jak wam pewnie wiadomo doktryna obronna Rosji zezwala w takim wypadku na użycie broni jądrowej, co doprowadzić może w krótkim okresie do eskalacji konfliktu na nasz kraj , Litwę, zapewne też Białoruś, bo jest ona ściśle powiązana z problemem Kaliningradu.

  Postulowana przez Polskę i Unię blokada transportu lądowego do Rosji (czyli do Kaliningradu, będącego odrębną wyspą w Unii) i Białoruś dołożona do już trwającej blokady przestrzeni lotniczej oraz także obecnych już problemów na morzu Bałtyckim może zostać uznana przez niezwykle już prowojenna Rosję za wywołanie wojny i pretekst do ataku wyprzedzającego na całą Europę. A z pewnością na Litwę i Polskę., co wywoła efekt domina na całe NATO.

  Trzeba przyznać plan wywołania 3 wojny światowej idzie jak z płatka (trochę inaczej niż to A. Pike wykoncypował). Niech tylko Chiny dorzucą swoje tajwańskie 3 grosze i jesteśmy ugotowani. Oby nie dosłownie.

 43. Foxi 07.04.2022 17:46

  Dla mnie dziwne jest tyko to, że nie wzbudza w komentujących oburzenia fakt że takie bestialstwa są od wielu lat “eksportowane” po świecie: Irak, Libia, Syria, Ukraina, … a kto będzie przeznaczony do demontażu jako następny? Komentujący chyba piszą z innego kontynentu, bo w tych przemowach widać, że to jakieś są abstrakcje albo że nie dotyczy.

 44. edek 07.04.2022 21:24

  Przecież wystarczy 10 minut oglądania ścieku medialnego w Polsce (i nie tylko) by się zorientować, że właśnie trwa akcja psychomanipulacji p.t. “przygotowanie mięsa armatniego”.
  Amerykanie mający władzę nad mediami na Ukrainie, ale i w Polsce wprost hodują mięso armatnie. Na Ukrainie wyhodowali (od lat ich pielęgnując) banderowców wg stałego schematu bezwzględnych radykałów ogarniętych nienawiścią. Byli Talibowie, ISIS, bojówki wcześniej w Ameryce Łacińskiej, później w Libii. Od IIWŚ banderowcy byli wspierani przez CIA. Stąd takie uwielbienie dla nich partyjki obecnie zarządzającej Polską, po wymianie rządu na proamerykański po akcji “U Sowy”.
  Tak więc Ukraińcy dali się podpuścić i nauczyć nienawiści do Rosjan, zamiast rozmawiać z Rosjanami we własnym kraju. Teraz za to płacą.
  Podobnie Polacy też teraz podlegają tresowaniu w nienawiści do Rosjan.
  Jaką za to zapłacimy cenę?
  Już płacimy w postaci inflacji, zadłużenia państwa, cen nośników energii oraz przesiedlenia “czynnika ukraińsko-banderowskiego”. Dusze polskich dzieci wyrżniętych przez dziadków obecnych “uchodźców” płaczą nad Polakami…
  Cena może być znacznie wyższa. Wojna, rozpad państwa, napuszczenie mniejszości na Polaków (i na odwrót), atak jądrowy, jeśli Rosja zostanie zapędzona w uliczkę bez wyjścia. Aż po armagedon IIIWŚ i wykasowanie ludzkości z powierzchni Ziemi.
  I jeszcze kwestia tego, czy nie jest to też rozgrywane przez globalistów.

  Kiedyś ktoś wymyślił powiedzenie, że “iskra wyjdzie z Polski”.
  Tyle że mogło chodzić o iskrę podpalającą świat.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.