Rozpoczął się spis powszechny w Bułgarii

Opublikowano: 02.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 531

BUŁGARIA. W Bułgarii 1 lutego rozpoczął się powszechny spis ludności. Prócz zwykłych danych statystycznych ma ustalić również liczbę emigrantów, a kwestionariusz zawiera drażliwe w Bułgarii pytania o narodowość, język ojczysty i religię. Były one też zadawane podczas poprzednich spisów ludności. Muzułmanie bułgarskiego pochodzenia, zwani Pomakami i uważający się za odrębną narodowość, oraz obywatele uznający się za Macedończyków protestowali wówczas, że w kwestionariuszu nie wyodrębniono tych narodowości. W proteście wpisywali, że są Chińczykami, Eskimosami lub Afrykańczykami.

Obecnie w kwestionariuszu też nie ma Pomaków czy Macedończyków, z nazwy wymienione są trzy podstawowe narodowości: bułgarska, turecka i romska. Odpowiedzi na pytania o narodowość, język i religię nie są obowiązkowe, chociaż spis ma pokazać m.in. tendencje demograficzne w trzech podstawowych grupach narodowościowych.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, po 1990 r. według różnych szacunków z kraju wyjechało od 1 mln do 2,5 mln obywateli. Dla wyjaśnienia stanu emigracji wszystkie pełnoletnie obywatelki mają odpowiedzieć na pytanie, ile mają dzieci i ile z nich przebywa na stałe za granicą.

Przez pierwsze 10 dni obywatele mogą sami spisać się przez Internet. W 10 godzin po rozpoczęciu spisu deklaracje wypełniło już 10 tys. osób – poinformowała szefowa Krajowego Instytutu Statystycznego Mariana Kocewa. Od 11 lutego do końca miesiąca przedstawiciele urzędu statystycznego będą odwiedzać obywateli w domach. Za odmowę udzielenia informacji przewidziana jest grzywna w wys. 120 lewów (ok. 240 zł).

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Zdjęcie: Doomster
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.