Rozmowa z obcymi w drodze do pracy

Opublikowano: 15.06.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 826

Już wkrótce na antenie BBC zostanie wyemitowany film dokumentalny dotyczący rozmawiania z obcymi ludźmi w drodze do pracy. Eksperyment, w którym wzięło udział 700 osób, ma pokazać, czy Brytyjczycy generalnie chętnie urządzają sobie pogawędki w środkach komunikacji publicznej z podróżującymi wraz z nimi, obcymi ludźmi, czy, wręcz przeciwnie, stronią od takich rozmów.

Eksperyment, który będzie można prześledzić w programie BBC, bazuje na podobnym eksperymencie przeprowadzonym niedawno w Chicago. W badaniu w USA, kierowanym przez profesora Nicholas Epley’a z University of Chicago, przeanalizowano zachowania ludzi odnośnie rozpoczynania konwersacji z obcymi osobami w drodze do pracy, w trakcie wypoczynku w parku, czy też podczas innych jeszcze sytuacji, do jakich dochodzi w miejscach publicznych. Efekty eksperymentu w Stanach Zjednoczonych okazały się zaskakujące, co tylko zachęca do przyjrzenia się, jak sprawa ta wygląda w Zjednoczonym Królestwie oraz jaki stosunek mają do niej nasi rodacy.

A co wykazał test przeprowadzony w Chicago? Przede wszystkim to, że ludzie mocno nie doceniają pozytywnego wpływu rozmowy z obcą osobą na ich ogólne samopoczucie. Większość ankietowanych, zapytanych o ich stosunek do rozmów z obcymi osobami w środkach komunikacji publicznej, była im przeciwnych i wyraźnie zaznaczała, że podróż, podczas której trzeba by rozmawiać, raczej by ich rozdrażniła. Tymczasem po przeprowadzeniu eksperymentu okazało się, że w trakcie eksperymentu większość osób zachęconych do konwersowania z obcymi, była z tego faktu więcej niż zadowolona.

Jedynie 40 proc. badanych zaznaczyło, że ich zdaniem ludzie siedzący obok chcieliby z nimi porozmawiać w drodze do pracy. Tymczasem eksperyment wykazał, że w każdym wypadku obca osoba zagadana przez osobę biorącą udział w badaniu, była do takiej konwersacji chętna. Eksperyment zadał więc kłam powszechnemu przekonaniu, że ludzie podróżujący do pracy, tak jak my, chcą być w tym czasie jedynie ze swoimi myślami.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.