Rozkładanie na żądanie

Opublikowano: 27.11.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 911

Trudno wyobrazić sobie współczesną cywilizację bez tworzyw sztucznych. Jednak tworzywa te stanowią też olbrzymi problem. Gdy przestajemy ich używać, stają się uciążliwymi odpadami. W środowisku naturalnym rozkładają się przez setki lub tysiące lat. Ich spalanie związane jest zaś z olbrzymią emisją trucizn do środowiska oraz z marnowaniem zasobów, gdyż tworzywa sztuczne wytwarzane są z nieodnawialnej ropy naftowej. Jednak w przyszłości możemy być świadkami radykalnych zmian.

Naukowcy z North Dakota State University informują na łamach Angewandte Chemie o opracowaniu tworzywa sztucznego, które ulega rozkładowi na żądanie i można je ponownie wykorzystać. Badania amerykańskich naukowców skupiają się na biomasie i możliwości przetworzenia jej na polimery. Tym razem użyli fruktozy, cukru powszechnie występującego w owocach. Stworzyli z nich roztwór, z którego następnie uzyskali polimer. Później polimer ten na 3 godziny poddali oddziaływaniu światła ultrafioletowego o długości fali 350 nm. Tworzywo uległo całkowitemu rozkładowi do molekuł, z których je zbudowano. Dzięki temu ten sam materiał można było ponownie wykorzystać do produkcji polimeru.

Naukowcy podkreślają, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań nad wytrzymałością i trwałością ich polimeru. Bez nich nowy materiał nie zostanie wdrożony do masowej produkcji. Jednak sam fakt, że można go w tak łatwy sposób rozłożyć sugeruje, iż warto nad nim dalej pracować. Uczeni chcą przez najbliższe dwa lata prowadzić badania, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy opracowany przez nich polimer nadaje się do użytku w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MichalR 27.11.2014 14:47

    Będziemy używać lakierów z filtrem, aby nam się nie rozłożył?

  2. Arekm24 27.11.2014 15:45

    Pomysł godny uwagi ale już 3lata temu Pepsi deklarowało naturalną butelkę:
    http://finanse.wp.pl/martykul.html?wid=13226546&kat=1033823

    I co?Nic!

  3. MilleniumWinter 27.11.2014 20:52

    Ciekawe czy będzie jak z ekologicznymi torebkami foliowymi które ulegają biodegradacji.
    Szkoda tylko że w jej wyniku tak zanieczyszczają środowisko że normalne torebki foliowe to przy nich wypadek drogowy przy wojnie jądrowej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.