Rozbłyski w czarnej dziurze

Przez lata naukowcy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie co jest przyczyną jasnych rozbłysków w centrum Drogi Mlecznej, w miejscu, gdzie znajduje się wielka czarna dziura. Odpowiedź znaleziono dzięki satelicie NASA – Chandra.

Czarna dziura nazywana jest Sagittarius A* a rozbłyski pochodzą z wielkich asteroidów, które są przez nią pożerane. Aby rozbłyski były widoczne, asteroid musi być słusznych rozmiarów i mieć co najmniej 20 km średnicy. Tak więc wiele znacznie mniejszych asteroidów znika w czarnej dziurze bez – nie tylko śladu, ale także – rozbłysku, który dałoby się zobaczyć.

Potężna czarna dziura jest niezwykle żarłoczna i pochłania wszystko, co znajdzie się od niej w odległości 150 mln km, co jest mniej więcej dystansem porównywalnym do odległości pomiędzy Słońcem a Ziemią.

Satelita Chandra przeczesuje niebo w poszukiwaniu ekstremalnych wydarzeń jakie rozgrywają się w przestrzeni kosmicznej. Zainstalowane na nim instrumenty są tak czułe, że rejestrują przejście asteroidy przez czarną dziurę aż do ostatniej milisekundy, a rozbłyski, które temu towarzyszą, to tak naprawdę wiązki promieniowania rentgenowskiego a nie widzialne światło. Chandra będzie studiować czarną dziurę Sagittarius A* aż do końca 2012 roku.

Opracowanie: Chris Miekina
Źródło: Nowa Atlantyda