Róża z kosmosu

Opublikowano: 17.02.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 767

Amerykańscy astronomowie sfotografowali mgławicę, której kształt przypomina kwiat róży. Zdjęcie zostało publikowane przez National Optical Astronomy Observatory (NOAO).

Mgławice potrafią przybierać różne kształty, które czasem przypominają pewne zwierzęta lub rośliny. Do najsłynniejszych należą mgławice Koński Łeb, Krab, Orzeł, czy Trójlistna Koniczyna. Okazuje się, że w kosmosie można dostrzec też obiekt walentynkowy – mgławicę planetarną o nazwie Sh2-174.

Powstała ona, gdy pod koniec swojej ewolucji gwiazda utraciła zewnętrzne warstwy. Jądro gwiazdy natomiast stało się białym karłem. Zwykle biały karzeł znajduje się blisko środka mgławicy, ale w tym przypadku jego pozycja jest nietypowa – świeci jako bardzo niebieska gwiazda w centrum niebieskiego gazu.

Mgławica widoczna jest na niebie w gwiazdozbiorze Cefeusza. Dostrzec można ją za pomocą teleskopu. Znajduje się w odległości 980 lat świetlnych od Ziemi. Jej oznaczenie Sh2-174 pochodzi z katalogu Sharplessa, obejmującego różne mgławice, utworzonego w połowie ubiegłego wieku przez Stewarta Sharplessa.

Zdjęcie zostało opracowane przez Travisa Rectora (University of Alaska Anchorage) na podstawie obserwacji wykonanych w różnych filtrach, którym przypisano odpowiednie kolory: filtrowi B – niebieski, filtrowi I – pomarańczowy, filtrowi H-alfa – czerwony oraz filtrowi odpowiadającemu tlenowi (OIII) – niebieski. Obserwacje zostały przeprowadzone za pomocą szerokokątnej kamery pracującej na 4-metrowym teleskopie w Kitt Peak National Observatory.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.