Równia pochyła eutanazji w Kanadzie

Opublikowano: 03.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 796

Sędziowie Sądu Najwyższego dopuścili w Kanadzie do wprowadzenia najbardziej liberalnych na świecie przepisów związanych z eutanazją. Przepisy te pozwalają na uśmiercanie osób niepełnosprawnych, a także biednych i chorych przewlekle, co jest łatwiejsze niż udzielanie im pomocy socjalnej i opieki medycznej. Istnieją dowody, że tak się dzieje naprawdę.

Zaczęło się w 2015 roku sprawą Carter kontra Kanada, gdy sędziowie sądu najwyższego znieśli ograniczenia, które przez wieki broniły pacjentów przed zabijaniem ich przez lekarzy. W tamtym czasie twierdzono, że środki ochronne będą uchylane tylko w wyjątkowych przypadkach, a starannie przygotowywane zabezpieczenia da się wprowadzić w każdej chwili, by zapobiec nadużyciom. Z czasem okazało się to nieprawdą i można odnieść wrażenie, że sędziom bardziej zależało na „progresywnym” wyroku niż na gruntownym zbadaniu sprawy.

Wtedy zdecydowano, że „wspomagane samobójstwo” będzie dopuszczane w sytuacji, gdy śmierć pacjenta jest bliska i nieuchronna lub pacjent cierpi z powodu nieznośnego bólu, któremu nie można zapobiec.

11 września 2019 roku sędzia sądu niższej instancji z Quebecu stwierdził jednak, że takie postawienie sprawy „dyskryminuje” osoby, których śmierć nie jest nieuchronna. Premier Trudeau miał możliwość zgłoszenia apelacji, ale tego nie zrobił. Zamiast tego usunął wskazany zapis z ustawy, mimo że z prawnego punktu widzenia nie musiał tego robić. Gdy poprawka doszła do senatu, senatorzy stwierdzili, że nie jest wystarczająca i dodali od siebie zapis o eutanazji dla chorych umysłowo – chociaż takie osoby nie mogą podjąć świadomej decyzji. Do eutanazji zaczęli się kwalifikować chorzy na depresję, schizofrenię, chorobę dwubiegunową czy Alzheimera.

Kolejna zamiana wyszła od senator Pameli Wallin, która wystąpiła z propozycją ustawy S‑278 dopuszczającej wydanie wcześniejszej zgody na eutanazję. Pani senator powiedziała, że przygotowując ustawę kierowała się historią swojej rodziny, w której występowały przypadki demencji. Wallin chciała więc mieć „spokój sumienia”. Senat nie przyjął takiego rozwiązania, ale Wallin powiedziała, że będzie znowu próbować.

Wcześniejsza zgoda w przypadku pacjentów z demencją będzie oznaczać, że lekarz będzie mógł uśmiercić pacjenta w dowolnym momencie, nawet gdy chory nie poprosi o śmiercionośny zastrzyk. Rodzina nic nie będzie mogła zrobić.

W październiku mamy poznać treść raportu specjalnej komisji powołanej do przeglądu prawa związanego ze wspomaganym samobójstwem. Poruszone zostaną takie tematy jak eutanazja nieletnich i wcześniejsza zgoda. Komisja powinna rozpatrzyć też sprawę opieki paliatywnej i ochrony osób z niepełnosprawnościami, ale wiele wskazuje na to, że kwestie te będą pominięte.

Od 2016 roku do grudnia 2021 dokonano eutanazji na 31 664 osobach. Z danych Health Canada wynika, że liczba ta w 2021 roku wzrosła o 32,4 proc. względem roku 2020. Zgony z powodu eutanazji stanowiły 3,3 proc. wszystkich w 2021 roku.

Coraz częściej pojawiają się wzmianki o tym, że eutanazja jest używana jako narzędzie do eliminacji osób niepełnosprawnych, biednych i chorych przewlekle. Na problemy medyczne rząd odpowiada chęcią finansowania wspomaganego samobójstwa, co nie rozwiązuje prawdziwych problemów. Do tego 1,4 miliona Kanadyjczyków z niepełnosprawnością żyje w ubóstwie. Historii, które powinny być sygnałem ostrzegawczym, jest wiele.

51-letnia kobieta z Ontario ze zdiagnozowaną wrażliwością na różne środki chemiczne nie mogła znaleźć przystępnego, odpowiedniego lokalu mieszkalnego. W takiej sytuacji zaoferowano jej… wspomagane samobójstwo.

Inna historia dotyczy 61-latka hospitalizowanego w czerwcu 2019 roku. Mężczyzna nie mógł podjąć świadomej zgody na eutanazję z powodu stanu umysłowego. Zaproponowano mu jednak eutanazję, mimo wątpliwości rodziny i pielęgniarki, z powodu „utraty słuchu”.

Przewlekle chora kobieta z Vancouver z wadą genetyczną, która chciała żyć, złożyła wniosek o eutanazję, ponieważ nie mogła uzyskać dostępu do właściwej opieki medycznej.

W 2019 roku mężczyzna z Chilliwack, B.C., poddał się eutanazji z powodu depresji.

Niepełnosprawny pacjent z London (w prowincji Ontario) usłyszał propozycję eutanazji od etyka medycznego po tym, jak poinformowano go, że jego pobyt w szpitalu kosztuje 1500 dolarów dziennie. Pacjent nigdy wcześniej nie wyrażał chęci odebrania sobie życia.

To tylko niektóre przykłady zachęcania do eutanazji Kanadyjczyków, którzy nie są nieuleczalnie chorzy.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.