Równe prawa – wspólna sprawa

Ponad 20 tysięcy osób przemaszerowało w tegorocznej Paradzie Równości. Największa coroczna manifestacja środowisk postępowych w Polsce odbyła się po raz piętnasty.

Tym razem demonstracja środowisk LGBT dotyczyła szerszego niż zwykle spektrum tematów. Sformułowanych zostało 12 postulatów. Organizatorzy upomnieli się o prawa mniejszościetnicznych, religijnych, narodowych, osób z niepełnosprawnością, ale także otwierania przestrzeni miejskich, zapewnienia odpowiedniej edukacji seksualnej czy uznania podmiotowości zwierząt.

Przemarsz od Sejmu na Plac Bankowy przebiegał w atmosferze radości i zabawy. Słoneczna pogoda przyciągnęła tysiące mieszkańców i mieszkanek Warszawy – rodziny z dziećmi, pary hetero i homoseksualne, osoby trans, rodzice gejów i lesbijek, przedstawiciele związków zawodowych i partii politycznych (Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Razem i Zieloni), feministki, anarchofeministki, a nawet feministki z Kurdystanu – marsz był pokazem społecznej różności. Widoczne były transparenty : „My też jesteśmy rodziną”, „Małżeństwa dla wszystkich z prawem do adopcji”, „Tak dla ustawy o uzgodnieniu płci” czy „Każdy ma prawo być sobą”. Do stolicy na marsz przybyło wiele osób z całej Polski. Na Dworcu Centralnym przed południem można było zobaczyć więcej osób z tęczowymi flagami niż kibiców, którzy również zjechali dzisiaj do Warszawy na mecz piłkarskiej reprezentacji. Nie zabrakło również atrakcji, które zapewnili przeciwnicy Parady. Na Placu Zbawiciela grupa katolików uzbrojonych w krzyże, ikony i wizerunki kontrowersyjnego papieża Jana Pawła II modliła się za odpuszczenie grzechów i nawrócenie uczestników marszu. Jeszcze więcej emocji było na Rondzie Dmowskiego, gdzie na Paradę czekali narodowcy. – zabijemy was k…wy – krzyczeli do rozbawionych manifestantów.Jednak odgrodzeni kordonem policji nie byli w stanie zrealizować swych krwawych planów.

Postulaty Parady Równości 2015:

1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa.

2. Prawa osób trans prawami człowieka.

3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści.

4. Związek partnerski i małżeństwo prawem każdego obywatela.

5. Miasta bez barier.

6. Miasta otwarte przyjazne dla lokalnej społeczności.

7. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców.

8. Edukacja antydyskryminacyjna i etyka w szkole.

9. Rzetelna edukacja seksualna prawem każdego człowieka.

10. Zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach.

11. Różni – równi wobec siebie.

12. Dość chamstwa – żądamy debaty.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu