Rosyjskojęzyczny kanał telewizyjny Current Time zamilkł

Satelita transmitujący rosyjskojęzyczny kanał telewizyjny Radia Wolna Europa na Rosję został w czwartek 3 kwietnia wyłączony przez Waszyngton. W połowie marca Donald Trump wydał dekret o zamrożeniu finansowania tej instytucji medialnej, której siedziba znajduje się obecnie w czeskiej Pradze.

Dyrektor generalny Radia Wolna Europa/Radia Swoboda (RFE/RL) ogłosił w czwartek 3 kwietnia, że ​​rząd USA wyłączył satelitę transmitującego rosyjskojęzyczny program do Rosji. „Przyjechaliśmy do pracy i zobaczyliśmy, że usługi satelitarne docierające do Rosji zostały wyłączone przez Agencję ds. Mediów Globalnych (USAGM). Powiadomiono RFE/RL, że kontrakty na nadawanie satelitarne do Europy zostały rozwiązane” – powiedział Stephen Capus.

Radio Liberty (Radio Wolna Europa) i Voice of America (Głos Ameryki) to dwie historyczne stacje radiowe finansowane przez USA, których zasługi w upadku komunizmu trudno przecenić. Przeniesiona z Monachium do Pragi rozgłośnia nadal pełniła swoje funkcje, m.in. tworząc i nadając programy dla Rosji i b. republik Związku Sowieckiego.

Wyłączenie dotyczy całodobowej transmisji rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego Current Time w Rosji, ale także na Ukrainie, w Azji Środkowej, Europie Wschodniej i innych regionach. Na stronie internetowej kanału Current Time jest przedstawiany jako „alternatywa dla kontrolowanych przez Kreml wiadomości i informacji”.

W Rosji, słuchacze RFE/RL korzystają jednak ostatnio głównie z oglądania tych audycji w sieci. Oficjalnie dostęp do programu jest w Rosji zablokowany, chociaż można ominąć blokadę korzystając z VPN-ów. Przeznaczone dla Rosji strony internetowe RFE/RFL są wciąż aktualizowane i uzupełniane w języku angielskim i rosyjskim.

Administracja Donalda Trumpa w połowie marca podjęła decyzję o zamrożeniu finansowania dla Radia Wolna Europa, rozgłośni założonej w 1950 r., w czasie zimnej wojny. W rozporządzeniu wykonawczym Donald Trump ogłosił, że całkowicie zaprzestaje finansowania amerykańskich mediów publicznych obsługujących zagraniczną publikę. Dotyczy to także Głosu Ameryki.

Radio Wolna Europa zaskarżyło decyzję prezydenta USA do sądu i pod koniec marca odniosło pierwsze zwycięstwo. Obecnie jednak oczekuje na przyznanie dotacji w wysokości 77 milionów dolarów, co powinno umożliwić mu działalność do października.

Część personelu musiała iść na urlop w pierwszym tygodniu kwietnia. W Czechach pojawiły się głosy o zapewnieniu finansowania radia przez UE. Niektórzy oceniają też decyzję o wstrzymaniu finansowania RWE jako gest Waszyngtonu wobec Moskwy w czasie negocjacji na temat wojny na Ukrainie.

RFE/RL nadaje do 23 krajów. Poza dawnymi terytoriami ZSRR są to także np. Chiny, czy Iran. Ocenia się, że audycje RWE odbiera tygodniowo na całym świecie około 50 milionów osób.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „France Info”
Źródło: NCzas.info