Rosyjskim fizykom udało się cofnąć czas

Opublikowano: 30.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2469

Rosyjscy naukowcy stworzyli komputer, który na ułamek sekundy zmienił ogólnoprzyjęty kierunek Wszechświata na poziomie kwantowym.

Grupie naukowców udało się odwrócić bieg czasu, co prawda tylko o ułamek sekundy. Świadkami odkrycia byli koledzy z USA i Szwajcarii, którzy wspierali fizyków z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MIPT).

Podczas eksperymentu naukowego badacze zmusili komputer kwantowy, by powrócił do przeszłości, naruszając tym samym II zasadę termodynamiki. To właśnie ona z punktu widzenia fizyki opisuje jedyny przyjęty kierunek naszego Wszechświata – z przeszłości w przyszłość – pisze czasopismo “Scientific Reports”.

To, że druga zasada termodynamiki może być naruszana na poziomie kwantowym moskiewscy fizycy odkryli już kilka lat temu. Posłużyło to za punkt wyjścia do stworzenia kwantowego odpowiednika słynnego „Demona Maxwella” – hipotetycznej istoty, która może sortować cząsteczki wolne i szybkie.

Dalsze badania nasunęły naukowcom myśl, czy można cofnąć czas zgodnie z zasadami fizyki kwantowej.

Podstawową jednostką informacji komputerów kwantowych jest kubit. Jest opisany przez jeden, zero lub mieszaną superpozycję obu stanów. W eksperymencie uruchomiono „program ewolucji”, który sprawił, że kubity stały się coraz bardziej złożonym układem zmieniających się zer i jedynek. W czasie tego procesu kolejność została utracona, a inny program zmodyfikował stan komputera kwantowego, by ewoluował „wstecz”.

Później stan kubitów został „cofnięty” do punktu pierwotnego.

Wszechświat ma jedną nadrzędną zasadę, która sprawdza się we wszystkich przypadkach. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki dąży on do chaosu — od porządku do nieporządku. Właśnie dlatego nie da się idealnie złożyć rozbitej szklanki czy zebrać całkowicie rozlanego płynu.

Przełomowy eksperyment rosyjskich fizyków może być jednak krokiem milowym w rozumieniu procesów, rządzących Wszechświatem.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 9 , średnia ocena wartości wpisu: 4,67 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Kapitan Bomba 01.04.2019 11:18

    czas ne czeka na nas… 🙂

  2. mackadmin 30.07.2019 13:36

    ‘Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki dąży on do chaosu — od porządku do nieporządku’. – chos nie jest stanem porzadku w systemie kontroli siwata czlowieka jaki dzisiaj znamy. CHAOS OZNACZA, ZE KAZDY ELEMENT MA TAKIE SAMO PRAWO DO INTERAKCJI.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.