Rosyjskie „bomby elektromagnetyczne” sparaliżują sprzęt wroga
W Rosji powstają radioelektroniczne ładunki, które mogą doprowadzić do awarii sprzętu wroga dzięki dużej mocy impulsowi mikrofalowemu, powiedział RIA Novosti doradca pierwszego zastępcy dyrektora generalnego koncernu „Technologie radioelektroniczne” Władimir Michejew.
Wcześniej niektóre media donosiły, że przedsiębiorstwa rosyjskiego przemysłu obronnego stworzyły potężną rakietę elektromagnetyczną „Alabuga” z głowicą bojową z generatorem dużej mocy pola elektromagnetycznego. Informowano, że może jednym uderzeniem pokryć terytorium 3,5 km i zniszczyć całą elektronikę i przekształcić ją w „kupę złomu”.
Michejew wyjaśnił, że „Alabuga” nie jest specyficzną bronią: pod tym szyfrem w latach 2011-2012 zakończył się cały szereg badań naukowych, w trakcie których określono główne kierunki rozwoju broni radioelektronicznej przyszłości.
„Została przeprowadzona bardzo poważna ocena teoretyczna i praktyczne prace na modelach laboratoryjnych i specjalistycznych poligonach, podczas których określono nomenklaturę broni radioelektronicznej oraz stopień jej wpływu na sprzęt” — powiedział.
Wpływ ten może być różny pod względem intensywności: „Począwszy od zwykłego zakłócenia z chwilowym odłączeniem systemów broni i sprzętu wojskowego przeciwnika do całkowitego radioelektronicznego porażenia prowadzącego do energetycznego, destrukcyjnego uszkodzenia głównych komponentów elektronicznych, obwodów, bloków i systemów”.
Po zakończeniu tych prac wszystkie dane dotyczące wyników zostały utajnione, a sam temat broni mikrofalowej trafił do kategorii przełomowych technologii z najwyższą klauzulą tajności, podkreślił Michejew.
Dziś możemy tylko powiedzieć, że wszystkie te opracowania przełożono na konkretne prace doświadczono-konstrukcyjne w celu stworzeni broni elektromagnetycznej: pocisków, bomb, rakiet przenoszących specjalne generatory eksplozji magnetycznej — powiedział rozmówca.
Podobne opracowania prowadzą wszystkie wiodące światowe mocarstwa — zwłaszcza Stany Zjednoczone i Chiny, podsumował.
Źródło: pl.SputnikNews.com