Rosyjski sąd uznał Świadków Jehowy za ekstremistów

Według sędziów rosyjskiego Sądu Najwyższego treści głoszone na oficjalniej stronie internetowej oddziału rosyjskich Świadków Jehowy są niezgodne z obowiązującym tam prawem. W związku z tym nakazano zamknięcie tej witryny jako szerzącej poglądy ekstremistyczne.

Rosyjskie prawo pozwala na zamykanie stron internetowych na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i o ile sąd uzna, że dany portal głosi idee ekstremistyczne, to musi ona zostać zamknięta. Świadkowie Jehowy mają pod tym względem szczególnego pecha, bo to już druga ich strona wyłączona w ostatnim czasie.

To, co szczególnie nie podobało się sądowi w tym przypadku, to fakt, że Świadkowie Jehowy wypowiadali się krytycznie o Cerkwi, która przeżywa obecnie rozkwit w obecnej Rosji. Jak wiadomo prezydent Władimir Putin pozuje na nowego Cara Wszechrusi i rola cerkwi jako kościoła legitymizującego jego władzę jest nie do przecenienia.

Tymczasem rosyjskie władze rozpoczęły prace nad nową ustawą, która da możliwość objęcia całkowitą kontrolą osób uznawanych przez rząd za „ekstremistów”. 3 grudnia w Dumie (rosyjski parlament) przedstawiono nowelizację ustawy dotyczącej nadzoru byłych osadzonych – nowa ustawa ma objąć przede wszystkim ludzi więzionych ze względu na „przestępstwa z nienawiści”.

Przygotowywana przez rząd ustawa jest kolejnym krokiem mającym na celu stłamszenie radykalnej opozycji. Dotknie ona przede wszystkim rosyjskich nacjonalistów, których zwykło określać się wspomnianymi „ekstremistami” i skazywać na podstawie osławionego paragrafu 282 – oficjalnie mówiącego o podżeganiu do nienawiści, mniej oficjalnie stosowanego wobec wszystkich niepokornych obywateli Federacji Rosyjskiej w celu zdyskredytowania ich w oczach społeczeństwa.

Według założeń przedstawionej na posiedzeniu Dumy nowelizacji ustawy, osoby skazane w przeszłości za czyny „ekstremistyczne” mają pozostawać pod stałą obserwacją służb, która niekiedy przybierać ma nawet formę aresztu domowego – byli osadzeni byliby zmuszeni do przestrzegania dokładnego rozkładu dnia, wracać z pracy bądź zakupów o wyznaczonej godzinie i większość czasu spędzać w miejscu zamieszkania. Byłym skazańcom miałaby również zostać zabroniona jakakolwiek aktywność polityczna bądź społeczna – z wyszczególnieniem brania udziału w zgromadzeniach publicznych.

Ustawa, o której mowa, została już rozszerzona w kwietniu bieżącego roku. Od kwietnia osoby uznane za „ekstremistów” nie mogą podejmować pracy w ośrodkach oświaty (przedszkola, szkoły, uniwersytety) oraz szpitalach. „Ekstremiści” nie mogą również rejestrować własnej działalności gospodarczej, jeśli ta zakłada pracę z młodzieżą, np. w ośrodkach sportowych.

Na podstawie: rapsinews.com, rbc.ru
Źródła: Zmiany na Ziemi (1-3), Autonom (4-7)
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”