Rosyjski odpowiednik Internetu

Rosyjscy programiści pracują nad stworzeniem nowego szerokopasmowego łącza, które umożliwiłoby nieograniczoną komunikację online na całym świecie. Ma ono prześcignąć dzisiejszy Internet.

Sygnał będzie nie do przerwania w dowolnym miejscu na ziemi. Łączność będą utrzymywały rosyjskie satelity na orbicie. Projekt również uniezależni rosyjską komunikację online od kaprysów geopolitycznej „pogody” na Zachodzie.

Rosyjski odpowiednik Internetu, możliwości którego będą znacznie większe, a cena o wiele niższa, zdecydowali się stworzyć autorzy start-up „TransNET”. W rzeczywistości, Internet zostanie przeniesiony do przestrzeni kosmicznej.

Łączność zapewnią satelity na orbicie. To właśnie ten czynnik daje projektowi dodatkowe opcje, jak również czyni komunikację online autonomiczną i niezależną.

Internet to serwery DNS i naziemna infrastruktura zapewniająca łączność. „Osoba, która zarządza tym wszystkim, może w dowolnym momencie wyłączyć cały system, a wtedy łączność zniknie” – wyjaśnia opiekun projektu Maksim Kawdvaradze. „Nasz projekt daje użytkownikom możliwość wyboru: odbierać sygnał z orbity czy z naziemnej infrastruktury.” Jest on przekonany, że pozwoli to rozszerzyć wolność Internetu i uniezależni rosyjskich odbiorców od zmian klimatu politycznego na Zachodzie. Satelity i odbiorniki będą oparte wyłącznie na rosyjskiej technologii.

Wszystko zaczęło się od modelowania fizycznego. Przeprowadzono dziesiątki eksperymentów, powiedział główny konstruktor publicznej spółki akcyjnej „TransNET” Władysław Bojkaczew. „Otrzymaliśmy gotowe, bazujące na całkowicie nowej matematyce, rozwiązania techniczne, które działają na prawdziwych urządzeniach” – powiedział. „Naszym celem było stworzenie szybkiego szerokopasmowego urządzenia, zdolnego do przesyłania ponad 200 megabitów na sekundę 3 kanałami. Dla porównania, prędkość zwykłego Internetu w pokoju waha się od 10 do maksymalnie 80 megabitów na sekundę.”

System pozwala na odbiór nieprzerwanego sygnału w dowolnym miejscu na świecie, co daje mu znaczną przewagę nad Internetem, możliwości którego są w tym przypadku ograniczone.

Sztuczny satelita do nowego systemu został już zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego MAKS 2013 w podmoskiewskiej miejscowości Żukowski. Opiera się wyłącznie na rosyjskiej technologii i jest bardzo lekki – waży 9 i pół kilograma. Cztery takie satelity zostaną wyniesione na orbitę za półtora roku. Łącznie ma być ich 130.

Uruchomienie takiego systemu pociągnie za sobą konieczność stworzenia nowych środków komunikacji, które według autorów pomysłu, będą przypominać współczesne laptopy i telefony komórkowe, ale zasadniczo różnić się od nich w wykonaniu i możliwościach technicznych.

Autor: Olga Sobolewskaja
Źródło: Głos Rosji