Rosyjscy naukowcy odkryli metodę „sterowania” wodą
Badania w tej dziedzinie mają duże znaczenie dla zrozumienia procesów rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w środowisku naturalnym i zapobiegania katastrofom ekologicznym.
Rosyjscy naukowcy stworzyli unikalną metodę „sterowania” lewitującymi kroplami wody. Badania prowadzili fizycy z Państwowego Uniwersytetu w Tiumeniu.
Specjaliści badali płynne mikrocząsteczki w momencie lewitacji, aby mogły one uformować klastry z uporządkowanych mikrokropel. Eksperymenty z kroplami wody rozpoczęły się już w 2003 roku.
Jak napisało czasopismo naukowe „The Journal of Physical Chemistry Letters”, badania w tej dziedzinie są ważne dla zrozumienia procesów rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w środowisku naturalnym i późniejszego zapobiegania katastrofom ekologicznym.
W trakcie eksperymentu krople lewitowały nad wodą dzięki strumieniom powietrza i utrzymywały się przez kilka sekund. Kiedy tylko kropla się powiększała, spadała i klaster się rozpadał.
Później naukowcy z Państwowego Uniwersytetu w Tiumeniu nauczyli się utrzymywać w powietrzu klastry z kropel wody nawet przez kilka godzin, poddając je promieniowaniu podczerwonemu.
Zdjęcie: ronymichaud (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com