Rosyjscy naukowcy wiedzą jak usuwać wspomnienia
Mechanizm wpływu emocji na „molekułę zapamiętywania” pomoże ludziom pozbywać się informacji z przeszłości, która przeszkadza w życiu.
Specjaliści z Instytutu Wyższej Aktywności Nerwowej i Neurofizjologii Rosyjskiej Akademii Nauk wyjaśnili, dlaczego ludzie zapamiętują lub zapominają tę bądź inną informację. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „Frontiers in Integrative Neuroscience”.
Okazało się, że mózg przechowuje informację, z której później tworzą się wspomnienia, jedynie 48 godzin. Dokładnie tyle żyją molekuły białkowe będące nosicielami uzyskanych danych. Natomiast do długoterminowego zapamiętywania ważna jest molekuła białka protein kinaza M-zeta. Od niej zależy, czy pewna informacja pozostanie w naszej pamięci czy nie. Tą molekułą rządzą emocje — odkryli naukowcy.
Na przykład specjaliści znaleźli powiązanie między mechanizmem zapamiętywania a pracą ośrodka przyjemności mózgu. Czyli hormony oddziaływują na „komórki informacyjne” w molekułach białkowych i w ten sposób „zachęcają” do zapisywania informacji w pamięci.
Prawidłowość została przetestowana na ślimakach — zwierzętach z prymitywnym układem nerwowym oraz na szczurach, których mózg jest o wiele bardziej skomplikowany.
Podczas doświadczeń okazało się, że zwierzęta o wiele lepiej zapamiętują zagrażające lub nieprzyjemne bodźce, jeśli podczas wydobycia konkretnego wydarzenia z pamięci układ nagrody w mózgu aktywizuje się ponad trzykrotnie.
Jeśli ośrodek przyjemności „milczy”, to wywołać wspomnienie jest o wiele trudniej.
Według naukowców jeśli na jakiś czas „wyłączyć” czynnik hormonalny, molekuła M-zeta zostanie usunięta razem ze wspomnieniem. To odkrycie w sferze regulacji pamięci otwiera obszerne perspektywy do dalszych badań, w tym w sferze psychoterapii. Na przykład może to stać się pierwszym krokiem do nauczenia się usuwania u pacjentów wspomnień o tragicznych lub nieprzyjemnych sytuacjach, które przeszkadzają w życiu.
Ilustracja: TheDigitalArtist (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com