Rosyjscy górnicy ogłosili bezterminową głodówkę

Opublikowano: 24.08.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 568

Powodem ogłoszenia tak drastycznego protestu jest brak wypłaty pensji. Jak oceniają różne źródła, w proteście uczestniczy od 60 do 100 zdesperowanych górników z okolic Rostowa.

Głodujący to pracownicy różnych zakładów, które łączy jedno: wszystkie należą do przedsiębiorstwa King Coal. Firma jest zadłużona wobec 2,2 tysiąca swoich pracowników na sumę ponad 300 milionów rubli (niemal 18 milionów złotych).

“Ogłosiliśmy dzisiaj głodówkę, żądając pełnej likwidacji zadłużenia w wypłatach pensji, które przekroczyły 300 milionów rubli. Od dzisiaj ogłaszamy bezterminową głodówkę, na którą zapisało się 124 ludzi, z których 64 zawiadomiło o fakcie rozpoczęcia tej formy protestu prokuraturę” – powiedział jeden z robotników, będący w składzie grupy inicjatywnej komitetu protestacyjnego. Wszyscy protestujący odmówili poddania się badaniom lekarskim.

Problemy finansowe przedsiębiorstwa rozpoczęły się 1,5 roku temu. Wówczas robotnicy zwrócili się o pomoc do Władimira Putina i gubernatora regionu rostowskiego, ale bez rezultatu.

Głównym winowajcą powstałej sytuacji jest prawdopodobnie dyrektor generalny przedsiębiorstwa Kong Coal, Władimir Pożidajew. Oskarżany jest on o to, że wypłacał środki finansowe przedsiębiorstwa na rachunki osób trzecich na podstawie rachunków, podpisywanych przez podwładnych mu dyrektorów. Poza tym, środki finansowe dyrektor generalny przelewał na swój prywatny rachunek. Obecnie Władimir Pożidajew, jak informuje RT, przebywa w areszcie, a śledztwo trwa.

Szybkiego sposobu rozwiązania sytuacji nie widać, ponieważ przedsiębiorstwo jest w upadłości, a zaległe pensje mogą być wypłacone ze środków uzyskanych ze sprzedaży majątku firmy. Problem w tym, że wartość mienia nie pokryje zadłużenia wobec górników, zaś środków na funduszu rezerwowym brak. Gubernator okręgu rostowskiego Wasilij Gołubiew obiecał znaleźć rozwiązanie problemu.

“Sprawę karną trzeba było rozpocząć półtora roku temu, kiedy było jasne, że kierują nami ludzie całkowicie nie znający się na wydobywaniu węgla” – powiedział przewodniczący związków górniczych tego regionu, Władimir Katielnikow.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 24.08.2016 11:47

    Sprzedać kopalnie za 18milionów chętnemu udziałowcowi , reszta udziałów podzielić na górników przejmując majątek kopalni , sprzedać ją lub powrócić do pracy . Wysłać list gończy za dyrektorem generalnym i sitwą współwinną w odzyskaniu pieniędzy z ich kont i mienia , na spłatę zaległy wypłat górników .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.