Rośnie tempo walki z wolnością słowa w internecie

Opublikowano: 30.07.2022 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1641

Twitter ostrzegł w czwartek, że rządy na całym świecie w alarmującym tempie proszą firmę o usunięcie treści lub udostępnienie prywatnych danych kont użytkowników.

Firma ujawniła w nowym raporcie, że w ciągu sześciu miesięcy ubiegłego roku otrzymała rekordową liczbą żądań prawnych – prawie 60 000 – od władz lokalnych, stanowych lub krajowych, które chciały, aby Twitter usuwał treści z kont lub ujawniał poufne informacje takie jak lokalizacje użytkowników.

„Obserwujemy, jak rządy stają się bardziej agresywne w tym, jak próbują stosować taktyki prawne, aby zdemaskować osoby korzystające z naszych usług, zbierać informacje o właścicielach kont, a także wykorzystywać żądania prawne jako sposób na uciszenia ludzi” – powiedział w rozmowie transmitowanej na stronie w czwartek Yoel Roth, szef bezpieczeństwa i integralności Twittera.

Od USA pochodziła większość żądań informacji o koncie 20% żądań, Indie podążają za nimi. Twitter twierdzi, że w pełni spełnił około 40% wszystkich próśb o informacje dotyczące kont użytkowników.

Japonia, która również często żąda informacji wysyła do Twittera najwięcej próśb o usunięcie treści z kont. Japonia przesłała ponad 23 000 żądań — połowę wszystkich żądań — o usunięcie treści. Rosja była na drugim miejscu.

Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, również zgłosiła wzrost liczby zapytań rządowych o prywatne dane użytkowników.

Twitter odnotował również w drugiej połowie 2021 roku ogromny wzrost próśb rządów skierowanych do zweryfikowanych dziennikarzy i serwisów informacyjnych.

Między lipcem a grudniem zeszłego roku rządy złożyły również rekordową liczbę żądań prawnych dotyczących 349 kont zweryfikowanych dziennikarzy lub serwisów informacyjnych na całym świecie – wzrost o 103%.

Twitter nie podał zestawienia, które kraje złożyły te prośby o kontach dziennikarzy ani ile z tych próśb się spełniły.

Rządy wykorzystują media społecznościowe do uciszenia krytyków i cenzurowania dziennikarzy, powiedział Rob Mahoney, dyrektor wykonawczy Komitetu Ochrony Dziennikarzy w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do The Associated Press.

„Wzrost żądań dotyczących usuwania treści i informacji o dziennikarzach jest częścią globalnego trendu rosnącej cenzury i manipulacji informacjami” – powiedział Mahoney. „Platformy mediów społecznościowych są niezbędne dla reporterów i muszą zrobić więcej, aby oprzeć się rządowym próbom uciszenia krytycznych głosów”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.