Rośnie liczba zachorowań na zespół Kawasakiego wśród dzieci

Opublikowano: 15.05.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 756

Włoscy naukowcy zbadali związek pomiędzy koronawirusem i nowym zespołem zapalnym u dzieci, przypominającym chorobę Kawasakiego i ustalili, że w okresie pandemii w prowincji Bergamo liczba przypadków zachorowań na to schorzenie wzrosła trzydziestokrotnie w porównaniu z ubiegłymi latami. Wyniki badania włoskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Lancet”.

Wcześniej w Nowym Jorku z powodu nowego dziecięcego ogólnoustrojowego zespołu zapalnego zmarło troje dzieci, kilkadziesiąt trafiło do szpitali. Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że prawie u wszystkich dzieci zarejestrowano pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 albo obecność przeciwciał. U dzieci pojawiają się symptomy przypominające chorobę Kawasakiego i zespół wstrząsu toksycznego, w tym gorączka, wysypka, ból brzucha i wymioty. Przypadki wystąpienia zespołu zapalnego zarejestrowano też w Europie, w tym Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii.

Specjaliści zaznaczają, że przeanalizowali karty przyjęć pacjentów z pediatrycznego oddziału szpitala Hospital Papa Giovanni XXIII w Bergamo i odnotowali wzrost liczby zachorowań na chorobę Kawasakiego w okresie pandemii. W okresie od 1 stycznia 2015 roku do 17 lutego 2020 roku do szpitala z objawami przypominającymi chorobę Kawasakiego trafiło 19 dzieci. A już w okresie od 18 lutego do 20 kwietnia 2020 roku do szpitala trafiło 10 dzieci z chorobą Kawasakiego, u 8 z nich potwierdzono obecność koronawirusa.

„Informujemy o dużej liczbie przypadków zachorowań na chorobę przypominającą zespół Kawasakiego w prowincji Bergamo od początku trwania epidemii SARS-CoV-2. Miesięczna liczba zachorowań jest co najmniej 30-krotnie wyższa niż w ubiegłych pięciu latach. Ta liczba zaczęła wyraźnie wzrastać w chwili, gdy w naszej prowincji odnotowano pierwszy przypadek COVID-19” – czytamy w badaniu.

Naukowcy podkreślają, że choroba jest wciąż rzadko spotykana u dzieci – zapada na nią nie więcej niż jedno dziecko na tysiąc, tym niemniej rekomendują uwzględniać związek pomiędzy chorobą Kawasakiego i SARS-CoV-2 przy podejmowaniu decyzji o łagodzeniu ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. „Podobnego wzrostu liczby zachorowań na chorobę Kawasakiego można się spodziewać w krajach, w których panuje epidemia SARS-CoV-2” – reasumują uczeni.

Wcześniej na konferencji prasowej w Genewie Maria Van Kerkhove z Programu Ratunkowego Światowej Organizacji Zdrowia powiedziała, że WHO analizuje dane o możliwym związku pomiędzy COVID-19 a zespołem zapalnym Kawasakiego, który dotyka małe dzieci. Kerkhove podkreśliła, iż jest to rzadkie powikłanie, które odnotowano jak dotąd w jednym czy dwóch krajach, inne państwa nie donosiły jak na razie o takich przypadkach.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 17.05.2020 10:19

    Wchodzimy na kolejny poziom podsycania paniki wśród społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.