Rośnie liczba zachorowań na zespół Kawasakiego wśród dzieci

Opublikowano: 15.05.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 989

Włoscy naukowcy zbadali związek pomiędzy koronawirusem i nowym zespołem zapalnym u dzieci, przypominającym chorobę Kawasakiego i ustalili, że w okresie pandemii w prowincji Bergamo liczba przypadków zachorowań na to schorzenie wzrosła trzydziestokrotnie w porównaniu z ubiegłymi latami. Wyniki badania włoskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Lancet”.

Wcześniej w Nowym Jorku z powodu nowego dziecięcego ogólnoustrojowego zespołu zapalnego zmarło troje dzieci, kilkadziesiąt trafiło do szpitali. Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że prawie u wszystkich dzieci zarejestrowano pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 albo obecność przeciwciał. U dzieci pojawiają się symptomy przypominające chorobę Kawasakiego i zespół wstrząsu toksycznego, w tym gorączka, wysypka, ból brzucha i wymioty. Przypadki wystąpienia zespołu zapalnego zarejestrowano też w Europie, w tym Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii.

Specjaliści zaznaczają, że przeanalizowali karty przyjęć pacjentów z pediatrycznego oddziału szpitala Hospital Papa Giovanni XXIII w Bergamo i odnotowali wzrost liczby zachorowań na chorobę Kawasakiego w okresie pandemii. W okresie od 1 stycznia 2015 roku do 17 lutego 2020 roku do szpitala z objawami przypominającymi chorobę Kawasakiego trafiło 19 dzieci. A już w okresie od 18 lutego do 20 kwietnia 2020 roku do szpitala trafiło 10 dzieci z chorobą Kawasakiego, u 8 z nich potwierdzono obecność koronawirusa.

„Informujemy o dużej liczbie przypadków zachorowań na chorobę przypominającą zespół Kawasakiego w prowincji Bergamo od początku trwania epidemii SARS-CoV-2. Miesięczna liczba zachorowań jest co najmniej 30-krotnie wyższa niż w ubiegłych pięciu latach. Ta liczba zaczęła wyraźnie wzrastać w chwili, gdy w naszej prowincji odnotowano pierwszy przypadek COVID-19” – czytamy w badaniu.

Naukowcy podkreślają, że choroba jest wciąż rzadko spotykana u dzieci – zapada na nią nie więcej niż jedno dziecko na tysiąc, tym niemniej rekomendują uwzględniać związek pomiędzy chorobą Kawasakiego i SARS-CoV-2 przy podejmowaniu decyzji o łagodzeniu ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. „Podobnego wzrostu liczby zachorowań na chorobę Kawasakiego można się spodziewać w krajach, w których panuje epidemia SARS-CoV-2” – reasumują uczeni.

Wcześniej na konferencji prasowej w Genewie Maria Van Kerkhove z Programu Ratunkowego Światowej Organizacji Zdrowia powiedziała, że WHO analizuje dane o możliwym związku pomiędzy COVID-19 a zespołem zapalnym Kawasakiego, który dotyka małe dzieci. Kerkhove podkreśliła, iż jest to rzadkie powikłanie, które odnotowano jak dotąd w jednym czy dwóch krajach, inne państwa nie donosiły jak na razie o takich przypadkach.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,80 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Wchodzimy na kolejny poziom podsycania paniki wśród społeczeństwa.