Rośnie liczba prób samobójczych niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii

Dane wskazują, że liczba prób samobójczych wśród osób niepełnosprawnych pobierających zasiłki w Wielkiej Brytanii podwoiła się.

Liczba prób samobójczych wśród osób niepełnosprawnych w tym tych, które są niezdolne do pracy podwoiła się od 2008 roku. Według danych zebranych przez NHS w roku 2007 i 2014 liczba osób niepełnosprawnych i niezdolnych do pracy, które próbowały odebrać sobie życie wynosiła prawie połowę.

Badania w 2007 roku przeprowadzono rok przed wprowadzeniem kontrowersyjnej oceny zdolności do pracy (WCA). Wtedy procent osób niepełnosprawnych, które próbowały odebrać sobie życie wynosił 21. Jednak w 2008 laburzyści zaczęli stopniowo wycofywać zasiłek dla niepełnosprawnych i zastąpili go employment and support allowance, który momentalnie znalazł się w ogniu krytyki.

Zmiany te oraz ostatnie dane zostały potępione przez brytyjskich polityków oraz lekarzy psychologów, którzy stwierdzili, że „jest to największy skok liczby prób samobójczych”. W 2007 NHS przebadało 7 tys. dorosłych Brytyjczyków i stwierdziło, że 21 proc. niepełnosprawnych pobierających zasiłek próbowało sobie odebrać życie. Dla całego społeczeństwa liczba to wynosi 6 proc.

Te same badania przeprowadzone 7 lat później wskazały, że aż 43 prób. osób pobierający zasiłek dla niepracujących próbowało popełnić samobójstwo, przy czym liczba ta dla całego społeczeństwa brytyjskiego wynosi obecnie 7 proc.

„To szokujący wynik. Trudno jest ocenić jak wielki jest to skok w liczbie prób samobójczych. Chyba w żadnym innym społeczeństwie nie ma tak dużego wzrostu tej liczby. Jeśli rząd chce jakoś walczyć z samobójstwami, to musi zostać przeprowadzona reforma zasiłków i to musi być najwyższy priorytet. ONZ uznał sposób w jaki państwo traktuje osoby niepełnosprawne za łamiący prawa człowieka” – powiedział psychiatra, dr. Jay Watts.

„Wstyd, lęk, poczucie winy i paranoja dzisiejszego sytemu prowadzą do ogólnokrajowego skandalu, który powinien być na pierwszych stronach gazet. Sprawienie, że osoby niepracujące czują się niepotrzebne powoduje u nich problemy psychiczne”.

Wiele osób niepełnosprawnych czuje się zestresowana i przestraszona testami zdolności do pracy, co prowadzi do prób samobójczych. Osoby takie twierdzą, że są „przerażone” tym co może je spotkać w przyszłości i co je czeka.

31-letnia Sarah Louise Thomson, która cierpi na Fibromialgię powiedziała, że: „Mam problemy psychiczne od wielu lat. Pogorszyły się w momencie, kiedy musiałam zacząć chodzić co dwa lata na kolejne oceny moich zdolności do pracy”.

Zdjęcie: Sgenet (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk