Rośnie liczba prób samobójczych niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 01.01.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 792

Dane wskazują, że liczba prób samobójczych wśród osób niepełnosprawnych pobierających zasiłki w Wielkiej Brytanii podwoiła się.

Liczba prób samobójczych wśród osób niepełnosprawnych w tym tych, które są niezdolne do pracy podwoiła się od 2008 roku. Według danych zebranych przez NHS w roku 2007 i 2014 liczba osób niepełnosprawnych i niezdolnych do pracy, które próbowały odebrać sobie życie wynosiła prawie połowę.

Badania w 2007 roku przeprowadzono rok przed wprowadzeniem kontrowersyjnej oceny zdolności do pracy (WCA). Wtedy procent osób niepełnosprawnych, które próbowały odebrać sobie życie wynosił 21. Jednak w 2008 laburzyści zaczęli stopniowo wycofywać zasiłek dla niepełnosprawnych i zastąpili go employment and support allowance, który momentalnie znalazł się w ogniu krytyki.

Zmiany te oraz ostatnie dane zostały potępione przez brytyjskich polityków oraz lekarzy psychologów, którzy stwierdzili, że “jest to największy skok liczby prób samobójczych”. W 2007 NHS przebadało 7 tys. dorosłych Brytyjczyków i stwierdziło, że 21 proc. niepełnosprawnych pobierających zasiłek próbowało sobie odebrać życie. Dla całego społeczeństwa liczba to wynosi 6 proc.

Te same badania przeprowadzone 7 lat później wskazały, że aż 43 prób. osób pobierający zasiłek dla niepracujących próbowało popełnić samobójstwo, przy czym liczba ta dla całego społeczeństwa brytyjskiego wynosi obecnie 7 proc.

“To szokujący wynik. Trudno jest ocenić jak wielki jest to skok w liczbie prób samobójczych. Chyba w żadnym innym społeczeństwie nie ma tak dużego wzrostu tej liczby. Jeśli rząd chce jakoś walczyć z samobójstwami, to musi zostać przeprowadzona reforma zasiłków i to musi być najwyższy priorytet. ONZ uznał sposób w jaki państwo traktuje osoby niepełnosprawne za łamiący prawa człowieka” – powiedział psychiatra, dr. Jay Watts.

“Wstyd, lęk, poczucie winy i paranoja dzisiejszego sytemu prowadzą do ogólnokrajowego skandalu, który powinien być na pierwszych stronach gazet. Sprawienie, że osoby niepracujące czują się niepotrzebne powoduje u nich problemy psychiczne”.

Wiele osób niepełnosprawnych czuje się zestresowana i przestraszona testami zdolności do pracy, co prowadzi do prób samobójczych. Osoby takie twierdzą, że są “przerażone” tym co może je spotkać w przyszłości i co je czeka.

31-letnia Sarah Louise Thomson, która cierpi na Fibromialgię powiedziała, że: “Mam problemy psychiczne od wielu lat. Pogorszyły się w momencie, kiedy musiałam zacząć chodzić co dwa lata na kolejne oceny moich zdolności do pracy”.

Zdjęcie: Sgenet (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. janpol 01.01.2018 20:36

    Bardzo szeroki problem, moim zdaniem w znacznej części rozwiązywalny za pomocą BDP. Stres związany z oceną zdolności do wykonywania pracy czy oceny postępów leczenia i rehabilitacji jest w znacznym stopniu związany z ew. pozbawieniem środków do życia i ew. trudnościami w znalezieniu pracy co BDP, moim zdaniem, w znacznym stopniu redukuje. Z drugiej strony, patrząc na tego rodzaju pomoc jako socjal, nie można odmówić prawa społeczeństwu do oceny potrzeb i stopnia koniecznej pomocy, bo nie i już. Na dodatek – co z tymi, którzy np. chcą pracować jako artyści cyrkowi – akrobaci czy tp. a nie mogą ale są ogólnie zdrowi? Też im dać rentę?

  2. Konter 02.01.2018 00:49

    Sink or Swim. Pomocą niepełnosprawnym powinny zajmować się fundacje, a nie państwo. Zasiłki zwiększają ich liczbę.

  3. gajowy 03.01.2018 09:35

    Po obaleniu w Polsce komunizmu/socjalizmu i zainstalowaniu tego co mamy, liczba samobójstw w Polsce potroiła się. I na tym poziomie jest do dzisiaj. Natury nie da się oszukać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.