Rośnie liczba pobierających głodowe emerytury

Opublikowano: 09.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1991

Cały czas rośnie liczba osób pobierających emerytury mniejsze od najniższego możliwego świadczenia. Tylko w ubiegłym roku średnio poniżej 1200 złotych brutto otrzymywało o 19 procent więcej starszych ludzi niż w 2019 roku. Jednym z głównych czynników takiego stanu rzeczy jest zbyt mały staż pracy, w tym praca wielu Polaków na nieoskładkowanych umowach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze wyliczenia dotyczące świadczeń emerytalnych Polaków. Na koniec ubiegłego roku wypłacano więc 310 tys. emerytur, których wysokość wynosiła mniej niż najniższa dopuszczalna ustawowa emerytura w postaci 1200 zł brutto. Jeszcze w grudniu 2015 roku takich osób było w sumie 76,3 tys., czyli blisko cztery razy mniej.

Na ogół najniższe świadczenia pobierają osoby mające zbyt mało przepracowanych lat, aby otrzymać co najmniej najniższe świadczenie. Tymczasem po reformie emerytalnej przeprowadzonej przez rząd Beaty Szydło takich emerytur nie podwyższa się już do pułapu wynoszącego obecnie 1250 zł brutto. Sama średnia wysokość głodowych emerytur to 794,59 zł, a jedna z osób otrzymuje zaledwie… 2 grosze miesięcznie.

Tylko w ciągu ostatniej dekady liczba Polaków otrzymujących emerytury poniżej minimalnej zwiększyła się blisko dziesięciokrotnie. To w głównej mierze efekt stosowania przez lata umów zlecenie i umów o dzieło, dzięki którym przedsiębiorcy nie musieli odprowadzać składek emerytalnych za swoich pracowników.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 11.04.2021 13:19

    Mowiac bardzo ogolnie…..byly wybory, glosowali….to teraz maja to na co zaslugujom,
    glosowali na szambo to majom szambo. Hrabia Potocki dobrze ostrzegal.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.