Rosnące protesty przeciwko Rządowi Tuska
Realizacja zapowiedzi z exposé premiera Donalda Tuska spotyka się z coraz większym oporem społecznym. Przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego protestują m.in. pielęgniarki, przeciwko podatkowi od kopalin – górnicy. Strażacy, celnicy i funkcjonariusze służby więziennej domagają się podwyżek – takich jakie obiecano w exposé policjantom i żołnierzom.
Największy opór napotyka plan podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat. „Solidarność” zbiera podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w tej sprawie. Konstytucyjnie referendum w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa może m.in. zarządzić Sejm na wniosek co najmniej 500 tys. obywateli.
Związkowcy eskalację swoich działań zapowiadają na wiosnę. Tymczasem gdy już zbiorą odpowiednią ilość podpisów, zamierzają dopilnować przed Sejmem, aby posłowie odpowiednio szybko rozpatrzyli ich sprawę.
W czwartek o spotkanie z premierem i rozmowę w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego zaapelował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Swoje żądania przedstawi również Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W środę zaapelowali oni o pilne spotkanie z premierem. Domagają się podwyżek dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Tusk obiecał bowiem w exposé podwyżki tylko dla policjantów i żołnierzy.
Realizacji innej zapowiedzi premiera z exposé sprzeciwia się również Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” w KGHM. Jej zdaniem w przedstawionej przez Ministerstwo Finansów formule podatek zagraża dalszemu istnieniu i rozwojowi KGHM.
Opór wobec Rządu Donalda Tuska rośnie.
Źródło: Władza Rad