Rosnąca współpraca Iranu z Chinami zagraża USA i Izraelowi

Opublikowano: 15.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1081

Wzmożona współpraca Iranu z Chinami w zakresie bezpieczeństwa stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i Izraela, oraz podważa skuteczność sankcji Waszyngtonu wobec Teheranu.

Amerykański magazyn „Foreign Policy” poinformował w czwartek, że podróż irańskiego ministra spraw zagranicznych Hosseina Amira Abdolahiana do Chin ma na celu pogłębienie „globalnego partnerstwa strategicznego” podpisanego przez oba kraje 27 marca 2021 r. To powiedziawszy podkreślił, że rosnąca współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa między krajem perskim a azjatyckim gigantem stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i izraelskiego reżimu. Dzieje się tak, ponieważ strategiczny sojusz ma ważne zalety dla Teheranu i Pekinu, dwóch krajów będących wrogami Waszyngtonu, jak podkreślają amerykańskie media.

W związku z tym dziennik przypomniał, że w ten sposób Chiny wzmocnią swoją pozycję w regionie Azji Zachodniej wzmacniając stosunki dwustronne z Teheranem. Ze swojej strony Republika Islamska zarobi miliardy dolarów na chińskich inwestycjach w energię i infrastrukturę dlatego Iran będzie mógł podważyć skuteczność amerykańskich sankcji przeciwko niej – dodano.

Gazeta ostrzega, że ​​wielkie 25-letnie porozumienie strategiczne podpisane między Iranem a Chinami osłabiłoby wpływy USA w regionie. Ze swojej strony amerykańska gazeta „Wall Street Journal” wskazała w marcu zeszłego roku, że wielkie porozumienie między Iranem a Chinami kwestionuje plany Waszyngtonu dotyczące izolowania kraju perskiego i podkreśliła, że wysyła sygnał, że Teheran ma silnych sojuszników w rozwiązywaniu napięć z Stany Zjednoczone

Iran i Chiny, oba kraje objęte jednostronnym embargiem przez USA, utrzymują współpracę w różnych dziedzinach, takich jak gospodarka, handel i energetyka, w ramach prawa międzynarodowego i opartej na szacunku i wzajemnych interesach. Obaj sojusznicy zawsze przeciwstawiali się jednostronnym działaniom Stanów Zjednoczonych, promując ich współpracę gospodarczą.

Rzeczywiście, Teheran i Pekin podpisały 25-letnią umowę o współpracy, aby doprowadzić swoje stosunki dwustronne do „kompleksowego i strategicznego” poziomu. Ponadto umowa „ma wymiar gospodarczy i polityczny” i ustanawia mapę drogową dla rozszerzenia współpracy między dwoma krajami w różnych obszarach.

Ta umowa rozwścieczyła Waszyngton, który planował izolować Iran, udusić perski kraj sankcjami i uniemożliwić mu eksport ropy. Sprawy potoczyły się inaczej i dziś Stany Zjednoczone muszą zobaczyć, że nie kontrolują już świata. Stąd obawy amerykańskich analityków, którzy nakłaniają Bidena do zwrócenia uwagi na tę sytuację.

Opracowanie: SpiritoLibero
Źródło oryginalne: HispanTv.com
Źródło polskie: Kurier-Poranny.blogspot.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.