Rosną zarobki prezesów, a kolej się zwija

Opublikowano: 12.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 242

Minister transportu Sławomir Nowak podtrzymuje zamiar pozbawienia kolejarzy emerytów ulg przejazdowych. Związkowcy PKP zapowiadają z tego powodu protesty. O sytuacji na kolei rozmawiamy z Czesławem Warsewiczem, byłym prezesem PKP Intercity, założycielem portalu Nakolei.pl.

STEFCZYK.INFO: Minister znowu mówi o strajku kolejarzy w święta, choć wiadomo, że w tym terminie protestu nie będzie. Twardo odrzuca przy tym postulat pozostawienia kolejarskim emerytom ulgi przejazdowej. Prowokuje związkowców?

CZESŁAW WARSEWICZ: Te słowa wpisują się w pewną logiczną całość. Kilka dni temu Sławomir Nowak, łącznie z prezesem PKP S.A. Jakubem Karnowskim, oznajmili, że kolej jest nieopłacalna i należy ograniczać połączenia. To pokazuje, że kolej w ich strategii jest do likwidacji. W tym kontekście prowokowanie konfliktu ma służyć pokazywaniu, że kolej jest nieopłacalna i należy postawić na inne środki komunikacji. Być może jakaś grupa ma w tym interes, aby tak się działo.

– PKP wprowadzają nowy rozkład jazdy. Co z niego wynika?

– Jest gorszy niż rok temu i o wiele gorszy niż cztery lata temu. PKP Intercity w nowym rozkładzie jazdy ma uruchomić 351 pociągów. W rozkładzie do tej pory obowiązującym było 391 pociągów, a w 2008 r. – 543.

– Kolej się kurczy?

– Zwija się w szybkim tempie. W ciągu czterech lat ilość połączeń realizowanych przez sztandarowego przewoźnika dalekobieżnego, jakim jest Intercity, zmalała o 35 proc, a liczba pasażerów zmniejszyła się o 30 proc. Przy czym w 2008 r. spółka miała 40 mln zł zysku, a dzisiaj ma 50 mln zł straty.

– Sławomir Nowak zapowiada, że w ramach restrukturyzacji PKP pracę straci 4 tys. osób. Mają to być rzekomo zwolnienia dobrowolne. Co to oznacza?

– To wygląda na farsę. W grupie PKP zatrudniono ostatnio dziesiątki, jeśli nie setki ludzi zarabiających nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie. Utworzono nową strukturę w spółkach – do zarządów dodano pełnomocników i dyrektorów. W samym PKP S.A. podniesiono pensje zarządu kilkukrotnie. Prezes Jakub Karnowski ma 59 tys. zł podstawowej pensji (poprzedni zarabiał 16 tys. zł) plus 50 proc. premii, czyli ponad milion zł rocznie. Wprowadzono nowych dwóch członków zarządu na podobnym uposażeniu i kilkadziesiąt nowych biur z dyrektorami projektów i doradcami. Ok. 10 mln zł zapłacono zagranicznej firmie za ankietę na temat jakości usług PKP. Efekt osiągnięcia oszczędności na planowanym zwolnieniu czterech tysięcy pracowników został więc zniwelowany kosztami, które wprowadzili nowi decydenci kolejowi.

– Minister transportu twierdzi, że likwidacja ulgi przejazdowej przysługującej kolejarzom emerytom przyniesie 27-30 mln zł oszczędności. Jak to się ma do miliardów euro traconych przez PKP z powodu niewykorzystania unijnych dotacji?

– Groźba utraty środków unijnych jest gigantyczna. Jeśli nie zostanie wprowadzona specjalna ustawa udrażniająca proces pozyskiwania dotacji, stracimy lekką ręką co najmniej 10 mld zł. Tymczasem minister transportu i prezes PKP skupiają się na pijarowych zabiegach – jak zabieranie ulg przejazdowych, skłócanie kolejarzy z pasażerami czy straszenie strajkiem w święta – zamiast na realnym rozwiązywaniu problemów.

Rozmawiał: JKUB
Źródło: Stefczyk.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pasanger8
Użytkownik

A potem się będą się pseudoliberalni dogmatycy dziwić ,że ich rozwścieczony tłum powywiesza na latarniach. Za systematyczne i celowe niszczenie publicznej własności(chodzi o infrastrukturę kolejową zniszczenia trzeba już liczyć w setkach mld złotych jeśli nie w bilionach ) powinni te 10 latek odsiedzieć(zniszczenie mienia znacznej wartości)I oczywiście konfiskata majątków na poczet odszkodowań dla Skarbu Państwa(do którego należą spółki)Dojdzie do tego w tym kraju prędzej niż później.Na początek można by na prezydenta wybrać Brunona K.

Il
Użytkownik

Oczywiście jest to celowe działanie rozkradania majątku publicznego. Za defraudację (sprzeniewierzenie) tego majątku polskie prawo przewiduje kary. Gdzie ci prawnicy Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości, którzy potrafią umiejętnie oskarżyć owych defraudatorów zarabiających nienależne im zawyżone kwoty pieniędzy ?
59 tys. miesięcznie to Tusk kamieni w kamieniołomie powinien przewalić w ramach kary za wyprzedawanie polskiego majątku publicznego zagranicznym kolonialistom.

Roots Chant Rising
Użytkownik
Roots Chant Rising

I tak powoli, powoli aż dojdzie do momentu krytycznego ,z którego wyjściem będzie sprzedaż PKP. Zachodni sąsiedzi pokażą nam jak się zarządza kolejami.

pasanger8
Użytkownik

@ Il ci prawnicy Solidarnej Polski i PiS oczywiście siedzą w kolejowych spółeczkach na bardzo dobrze płatnych posadach.