Rośliny uprawne stają się mniej odżywcze

Opublikowano: 12.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 598

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii, Izraela, Japonii i Stanów Zjednoczonych, wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze będzie obniżyć wartość odżywczą niektórych odmian zbóż i roślin strączkowych.

Badacze próbowali wyobrazić sobie, co by się stało, z różnymi odmianami pszenicy, ryżu, grochu, soi, kukurydzy, sorgo i rzepaku w przypadku wzrostu stężenia CO2 na poziomie, który jest oczekiwany w połowie dwudziestego pierwszego wieku – czyli do 550 ppm (1 ppm = jednomilionowa część stężenia gazów w atmosferze). Pszenica może stracić niektóre właściwości odżywcze, ponieważ zmiana składu powietrza wpływa na rośliny.

Eksperyment przeprowadzono z użyciem systemu FACE, który bada i koryguje poziom dwutlenku węgla na powierzchni Ziemi. Badacze ustalili, że większość wartości odżywczych roślin zmniejszyła się wraz ze wzrostem poziomu CO2 w atmosferze.

W ten sposób odkryto, że zawartość cynku i żelaza w pszenicy, ryżu, grochu i soi znacznie zmniejszyła się wraz ze wzrostem poziomu dwutlenku węgla. Ponadto, w pszenicy i ryżu odnotowano znaczną redukcję zawartości białka. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie “Nature”.

Średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze przekraczał 400 ppm przez cały kwiecień br. Naukowcy z Scripps Institution of Oceanography alarmują, że w ciągu ostatnich 800 tys. lat poziom CO2 w atmosferze nie przekroczył 300 ppm. Ostatni raz zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wynosiła 400 ppm około 3,5 mln lat temu, kiedy klimat Ziemi był znacznie cieplejszy niż dziś.

Niektórzy klimatolodzy nazywają wskaźnika 350 ppm „magiczną liczbą”. Przekroczenie tej wartości, w ich opinii, oznacza długoterminowe zmiany klimatu. Ludzkość poniesie smutne konsekwencje tych zmian. Jednym z tych następstw, jak widać, będzie zmniejszenie wartości odżywczej niektórych odmian zbóż i roślin strączkowych.

Autor: talinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. tosshi 12.05.2014 15:36

    Ciekawo czy przy badaniach wzięto pod uwagę jakość gleby. Przecież to jest jedno wielkie oszustwo, już dzieci w podstawówce wiedzą (nie wiem jak dzisiaj bo poziom się zaniża) że wartości odżywcze roślina pobiera z gleby, jeżeli roślina nie ma dobrej gleby to jest słaba i ma mało wartości odżywczych. Co do samego dwutlenku węgla, kiedyś oglądałem badania przeprowadzone na pewnym uniwersytecie, badali tam jaki wpływ ma większe stężenie dwutlenku węgla na roślinę. Rosły dwie takie same rośliny w dwóch oddzielnych pojemnikach, w jednym stężenie było dwukrotnie wyższe niż w drugim. Efekt końcowy był taki, że ta roślina która miała więcej dwutlenku węgla szybciej rosła. Przecież roślina do procesu fotosyntezy potrzebuje dwutlenk węgla, roślina nie korzysta z powietrza. Na podstawie tych badań można stwierdzić, że jeżeli stężenie powietrza w atmosferze będzie wyższe to ludzie będą w jakiś sposób upośledzeniu. Samemu można odpowiedzieć czy to prawda.

  2. MB 12.05.2014 15:44

    @tosshi Oczywiście tak.
    Wielokrotnie prowadzono badania w tym zakresie i w krajach uprzemysłowionych poziom substancji odżywczych w glebie od lat 80. XX wieku spadł średnio o kilkadziesiąt procent – w niektórych przypadkach zostało ich nie więcej jak 10%. Nic dziwnego że aby nie chorować potrzeba suplementacji, jeśli je się żywność z przemysłowych upraw. Tylko że jakoś tych badań jakoś się nie nagłaśnia, z resztą ostatnie jakie widziałem pochodziły sprzed prawie dziesięciu lat… A teraz chcą zwalić wszystko na CO2.

  3. jestemtu 12.05.2014 16:11

    Program CO2 ( celowe ogłupianie ver. 2), ma ogłupić ludzi i narzucić podatki.
    Wymusić dopuszczenie gmo do produkcji na całym świecie. Pod pretekstem walki z ociepleniem/oziębieniem (sami już nie wiedzą co nadchodzi) doprowadzą do zubożenia społeczeństw, likwidację przemysłu. Potem narzucą kolejny wyimaginowany podatek na kolejne “zagrożenie”.

    Pewnie mają całą masę “badań” nad szkodliwością co2.

  4. tosshi 12.05.2014 20:27

    Ale wiecie to już jest bezczelne, żeby próbować z ludzi takich idiotów robić. Nie interesuje mnie, że badania robił uniwersytet bo to akurat nic nie znaczy. Przypuszczam również tak jak napisała osoba wyżej, że właśnie pokażą nam za jakiś czas cudowne rozwiązanie GMO, bo społeczeństwo szykują na to, bo wiecie nie mamy wyboru musimy uprawiać GMO.

  5. agama 13.05.2014 11:12

    Nie przyszło im do głowy, że wartość odżywcza roślin spada z powodu eksploatacji gleb i używania środków chemicznych

  6. Delite 13.05.2014 12:15

    @agama. Dokładnie. Ważne, że kasa się zgadza w kieszeniach “nałkofców”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.