Rośliny mają… nosa

Opublikowano: 25.12.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 865

Nawłoć uruchamia mechanizmy obronne, gdy tylko poczuje zapach zagrażającego jej muszek owocówek – informują amerykańscy entomolodzy na łamach “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z Pennsylvania State University odkryli, że nawłoć (gatunek rośliny z rodziny astrowatych) odbiera woń produkowaną przez samca muszki owocówki, który poszukuje partnerki. Roślina reaguje uruchomieniem swojego chemicznego systemu obronnego i dzięki temu staje się mniej atrakcyjna dla samic muszki owocówki, które mogłyby uszkodzić nawłoć w momencie składania na niej jajeczek, jak również dla innych owadów, np. chrząszczy.

“W ostatnich latach stało się jasne, że rośliny reagują na zapachy. Jednak dotychczasowe potwierdzenia istnienia tego zjawiska dotyczyły relacji roślina-roślina. Na przykład wykazano, że niektóre rośliny uruchamiają mechanizmy obronne w odpowiedzi na zapach niszczonych przez insekty sąsiadek” – mówi Mark Mescher – “Jednak teraz wygląda na to, że rośliny są czasem zdolne do samodzielnego wyczucia zapachu samych insektów”.

Związek między nawłociami a muszkami owocowymi jest bardzo silny, ponieważ są to jedyne rośliny, na łodygach których samice tych owadów składają swoje jajeczka. W ciągu kilku tygodni jajeczka zaczynają się powiększać i tworzą na nawłoci narośl. Nie jest ona zabójcza dla rośliny, ale znacznie ogranicza ilość wytwarzanych przez nią nasion. Ponadto nowopowstałe sadzonki rosną mniejsze i rzadziej kiełkują.

Mechanizm wychwytywania zapachu samca muszki owocówki zapewnia nawłoci wiele korzyści, ale naukowcy jeszcze nie są w stanie określić, w jaki sposób roślina potrafi wyczuć woń owada.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ARTUR 25.12.2012 23:09

    Podobnie w Afryce akacje ostrzegają się przed żyrafami .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.