Rosjo, nie zabijaj bezdomnych zwierząt!

Opublikowano: 24.02.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 404

Do Rosji płyną apele obrońców praw zwierząt z całego świata, do Władimira Putina napisała list nawet sama Brigitte Bardot. Również minister sportu uczulił miasta-organizatorów rozgrywek, aby strzegły się zabijania odłowionych psów i kotów. Jednak jest to zapewne nie do uniknięcia.

Za odławianie bezdomnych zwierząt odpowiadają poszczególne samorządy. Według rosyjskiego prawa zabicie takiego zwierzęcia dozwolone jest jedynie w przypadku, kiedy jest chore lub agresywne. Jednak aktywiści informowali, że przed igrzyskami w Soczi odstrzeliwano bezdomne psy i koty, w 2016 w Rosji wybuchła też afera, kiedy wyszło na jaw, że wymordowano psy z jednego ze schronisk.

Niepokojący zdaje się przed mundialem fakt, że, jak twierdzą dziennikarze BBC – liczba schronisk w kraju się nie zwiększy (a np. z 13 moskiewskich większość i tak jest już przepełniona), natomiast na odławianie bezdomnych zwierząt przed mistrzostwami przeznaczono ponad miliard rubli. Pod koniec stycznia wicepremier Witalij Mutko miał zobowiązać miasta-gospodarzy do otwarcia nowych schronisk. Ale aktywiści twierdzą, że samorządy się do tego zalecenia nie stosują, zamiast tego zawierają umowy z firmami, które pomogą „pozbyć się” zwierząt.

„Za zabicie jednego psa biorą 6-9 tys. rubli. Za te pieniądze można spokojnie przeprowadzić odłowienie, szczepienie i sterylizację oraz opłacić utrzymanie zwierzęcia” – stwierdził oburzony szef komisji ds. ekologii rosyjskiej Dumy Państwowej Władimir Burmatow. Minister sportu odpowiedział mu na interpelację: „Poinstruowano miasta, będące organizatorami (MŚ w 2018 r.) ministerstwo środowiska i ministerstwo zdrowia, by zwróciły szczególną uwagę na problem bezdomnych zwierząt w regionach, by powstrzymywać się od działań, które mogą wywoływać negatywną reakcję w mediach i być ocenione jako okrutne traktowanie zwierząt”.

Na początku lutego do Władimira Putina napisała Brigitte Bardot, a na Facebooku uruchomiono stronę Bloody FIFA 2018. Petycję w obronie zwierząt podpisało już prawie milion osób. W rosyjskich miastach, które organizują sportowe imprezy żyje około 2 mln bezdomnych zwierząt.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: MirellaST (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 25.02.2018 05:05

    A ja mam codziennie do czynienia z dzikimi psami i nie ma problemu. Czasem któryś zaszczeka, czasem pobiegnie za autem… czasem przyjdzie się łasić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.