Rosję w ubiegłym roku opuściło półtora tysiąca opozycjonistów

Opublikowano: 21.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1232

Fundacja Wolnej Rosji przekazała swoje najnowsze szacunki dotyczące emigracji politycznej z Rosji. W ubiegłym roku miało ją opuścić blisko półtora tysiąca działaczy i dziennikarzy krytycznie nastawionych do obecnej władzy. Kilka dni temu do Izraela wyjechał jeden z najbardziej znanych krytyków Kremla, satyryk Wiktor Szenderowicz.

Organizacja pozarządowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że 2021 rok był kolejnym czasem masowej emigracji rosyjskich opozycjonistów. Aktywiści i dziennikarze opuścili Rosję głównie z powodu postępowań karnych albo nacisków politycznych. Ich lista nie obejmuje jednak członków rodzin i osób wyjeżdżających z innych powodów.

Wyjazdy rosyjskich opozycjonistów zaczęły się wiosną ubiegłego roku od protestów w obronie Aleksieja Nawalnego. Rosyjskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły wówczas represje przeciwko uczestnikom demonstracji poparcia dla więzionego lidera przeciwników obecnej władzy na Kremlu.

Jednym z elementów represji wobec stronników Nawalnego była delegalizacja związanej z nim sieci organizacji. Sąd uznał je bowiem za „ekstremistyczne”. Z tego powodu wszczęto kilka postępowań karnych wobec współpracowników lidera opozycji, a jeden z nich jako koordynator sieci trafił nawet do aresztu.

Wobec narastającej presji ze strony rosyjskich władz kraj opuścili również inni opozycjoniści, a także dziennikarze i działacze stowarzyszeń pozarządowych. Warto podkreślić, że sama Fundacja Wolnej Rosji została w 2019 roku wpisana przez rządzących na „czarną listę” niepożądanych organizacji.

W ubiegłym tygodniu Rosję opuścił znany satyryk i krytyk obecnych władz. Szenderowicz uczynił to po wyroku sądu, który skazał go na milion rubli odszkodowania za obrazę jednego z oligarchów. Satyryk nazwał „nadwornego kucharza Kremla” Jewgienija Prigozina mianem „przestępcy i mordercy”.

Szenderowicz od blisko dwudziestu lat miał spotykać się z szykanami, nasilającymi się zresztą w ostatnim czasie. Podkreślił też, że nie będzie bezpieczny dopóki Prigozin pozostaje na wolności. Krytyk Kremla ostatecznie wyjechał do Izraela, bo otrzymał jego paszport jako osoba urodzona w Moskwie w rodzinie białoruskich Żydów.

Na podstawie: Idnes.cz, TheMoscowTimes.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.