Rosjanie zatrzymani na Białorusi zostali przesłuchani

Opublikowano: 01.08.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 45

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że zatrzymani na Białorusi Rosjanie są pracownikami prywatnej firmy ochroniarskie. „Jeśli chodzi o informacje o okolicznościach pobytu tych obywateli, to teraz z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że ci rosyjscy obywatele… przybyli tranzytem na Białoruś. Mieli lecieć do innego kraju, ​​ich pobyt nie ma nic wspólnego z samą Białorusią czy z białoruskimi sprawami” – powiedział Pieskow. Dodał, że Rosjanie spóźnili się na samolot i czekają na wylot. Pieskow zaznaczył również, że mają bilety do Stambułu i są pracownikami prywatnej firmy ochroniarskiej.

Rosjanie zatrzymani na Białorusi zostali przesłuchani w obecności adwokatów, ich zeznania są niespójne i różnią się – powiedział szef zespołu śledczego Aleksander Agafonow. „To oczywiste, że w ramach zorganizowanych przygotowań do popełnienia przestępstwa napastnicy przygotowują sobie alibi. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku zatrzymania 33 obywateli Rosji, którzy mieli bilety na lot do Stambułu w Turcji na 25 lipca, ale jak wykazało dochodzenie, nie zamierzali tam lecieć” – powiedział Agafonow w wywiadzie dla białoruskiej państwowej telewizji ONT.

Wcześniej okazało się, że pracownikom ambasady rosyjskiej obiecano do końca dnia w piątek dać dostęp do Rosjan zatrzymanych na Białorusi – powiedział szef rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Mińsku Dmitrij Miezencew. „Powiedziano nam, że zostanie to dziś zagwarantowane do końca dnia” – powiedział Dmitrij Miezencew na antenie kanału tv Rossija-1. Według niego opóźnienie związane jest z korespondencją między Komitetem Śledczym, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Białorusi. „Naszym głównym zadaniem jest jak najszybsze uwolnienie obywateli Rosji, zdjęcie… niesprawiedliwych, nieuzasadnionych twierdzeń, że znajdowali się tu w nielegalnych celach” – powiedział Dmitrij Miezencew.

Białoruskie media podały w środę, powołując się na anonimowe źródło w organach ścigania, że pod Mińskiem zatrzymano ​​„32 bojowników zagranicznej prywatnej firmy Wagner”, a jeszcze jeden został zatrzymany na południu kraju. Wszyscy, według agencji, to Rosjanie. Jednocześnie, jak wynika z wiadomości, wcześniej napłynęły informacje o przybyciu na Białoruś „ponad 200 bojowników w celu zdestabilizowania sytuacji podczas kampanii wyborczej”. Później ambasada Federacji Rosyjskiej poinformowała, że ​​otrzymała oficjalne zawiadomienie od MSZ Białorusi o zatrzymaniu 32 Rosjan.

Wcześniej informowano, że Białoruś przekazała Ukrainie listę zatrzymanych Rosjan, funkcjonariusze będą ich sprawdzać pod kątem udziału w działaniach wojennych w Donbasie. Poinformował o tym na briefingu w piątek szef MSZ Ukrainy Dmitrij Kuleba.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o