Rosjanie zaobserwowali w atmosferze tajemnicze wybuchy

Opublikowano: 03.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2593

Rosyjski teleskop zaobserwował w atmosferze Ziemi „eksplozje świetlne o ogromnej sile” nieznanego pochodzenia – powiedział w wywiadzie dla Sputnika dyrektor Instytutu Naukowo-Badawczego Fizyki Jądrowej na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym Michaił Panasiuk.

„Wygląda na to, że napotkaliśmy na nowe zjawiska fizyczne” — powiedział.

Jak podkreślił Panasiuk, „eksplozje świetlne” zostały zaobserwowane w odległości kilkudziesięciu kilometrów od powierzchni Ziemi przez teleskop ultrafioletowy satelity „Łomonosow”. Źródło tych „wybuchów” jest jak na razie nieznane.

„W czasie misji Łomonosowa na wysokości kilkudziesięciu kilometrów kilkukrotnie zarejestrowaliśmy «wybuch» świetlny o ogromnej mocy. Pod nim nic nie było, żadnych burz i obłoków” — powiedział naukowiec w rozmowie z agencją.

Satelita „Łomonosow” został wyprodukowany przez korporację VNIIEM na zamówienie Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, w 2016 roku w kosmos wyniosła go rakieta nośna Sojuz-2.1v”. Jednym z zadań „Łomonosowa” jest obserwacja zjawisk świetlnych w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Jak podkreślił Panasiuk, okazało się to trudniejsze, niż myślano w MGU, ponieważ atmosfera ziemska jest „usiana” błyskami pochodzenia naturalnego i antropogenicznego. Rosyjscy naukowcy nauczyli się jednak „wyodrębniać” interesujące ich zjawiska.

Zdjęcie: NASA
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.