Rosjanie wydali ukraińskich jeńców… Węgrom

Opublikowano: 10.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2423

Rosjanie przekazali 11 ukraińskich jeńców wojennych pochodzących z Zakarpacia Węgrom. Ukraińskie MSZ nie kryje oburzenia. Węgierski chargé d’affaires został wezwany na dywanik.

W ramach współpracy międzykościelnej, dzięki interwencji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, 11 jeńców z Ukrainy, pojmanych przez Rosjan, odzyskało wolność. To dobra informacja, ale zdziwienie budzi fakt, że jeńcy zostali przekazani Węgrom, a nie Ukraińcom. „W ramach współpracy międzykościelnej, na wniosek strony węgierskiej, grupa ukraińskich jeńców wojennych pochodzenia zakarpackiego, którzy brali udział w działaniach wojennych, została przekazana Węgrom” – poinformowała Cerkiew.

Bardzo możliwe, że jeńcy byli członkami mniejszości węgierskiej na Ukrainie, ale nie napisano tego w komunikacie.

Informacje o przyjęciu jeńców potwierdził Budapeszt. „To mój ludzki i patriotyczny obowiązek” – powiedział wicepremier Zsolt Semjén. Węgierski polityk zaznaczył, że jeńcy zawdzięczają wolność Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Informacja o przekazaniu jeńców Węgrom nie spodobała się stronie ukraińskiej. Kijowski MSZ już wydał oświadczenie w tej sprawie. „Strona ukraińska wystąpiła z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji o naszych obywatelach oraz o niezwłoczne zapewnienie konsulowi Ukrainy dostępu do nich w celu zapoznania się z ich stanem zdrowia i udzielenia im pomocy konsularnej” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych rzecznik resortu Oleg Nikołenko.

Ukraiński polityk podkreślił, że „w tak drażliwych kwestiach” potrzebna jest skoordynowana współpraca. Jednocześnie rzecznik MSZ Ukrainy stwierdził, że „uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych to zawsze dobra wiadomość”.

Aby wyjaśnić sprawę przekazania ukraińskich jeńców na Węgry, Kijów wezwał do złożenia wyjaśnień węgierskiego chargé d’affaires.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 10.06.2023 15:59

  A co? mieli ich wydać Ukrom, by ci pokryjomu ich ,,usunęli,,by nie powiedzieli światu o pewnych ,,niewygodnych,, sprawach?

 2. Adalb 10.06.2023 17:12

  replikant3d 10.06.2023 15:59

  A co? mieli ich wydać Ukrom, by ci pokryjomu ich ,,usunęli,,by nie powiedzieli światu o pewnych ,,niewygodnych,, sprawach?

  Tak jest , rosyjscy prawosławni dobrze wiedzą na co stać tych z pod znaku
  swastyki potomków Galicyny .

 3. pikpok 10.06.2023 17:23

  Widać mniejszość węgierska na Ukrainie nie chce ginąć za mafie pasożytda Kolomojskiego.

 4. Stary Kulas 13.06.2023 12:41

  Mają szczęści. Inni ukraińscy jeńcy w trzy dni po powrocie z niewoli na Ukrainę, już byli na komisji lekarskiej, a po tygodniu z powrotem na froncie 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.