Rosjanie ukradli z Czarnobyla zagrażające życiu substancje

Opublikowano: 11.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1449

Rosyjskie wojsko na Ukrainie, które zajęło elektrownię atomową w Czarnobylu, splądrowało dwa laboratoria badawcze i usunęło śmiertelne źródła promieniowania jonizującego oraz próbki materiałów paliwowych. Poinformowała o tym Państwowa Agencja Ukrainy ds. zarządzania strefą wykluczenia.

Rosyjskie siły zbrojne zajęły od dawna nieczynną elektrownię jądrową pierwszego dnia inwazji 24 lutego br. i przez ponad miesiąc utrzymywały wysoko radioaktywny obszar aż do wycofania się 31 marca br.

Agencja poinformowała na swoim koncie na „Facebooku”, że rosyjskie wojska splądrowały dwa laboratoria w okolicy. Rosjanie zinfiltrowali bazę badawczą ekocentrum i ukradli 133 wysoce radioaktywne substancje. „Nawet niewielka ilość jest śmiertelna, jeśli jest traktowana nieprofesjonalnie” – informuje agencja.

Minister energetyki Ukrainy Herman Galuszczenko powiedział na początku tego tygodnia, że rosyjscy żołnierze byli narażeni na „szokujące” promieniowanie i że niektórym z nich pozostało mniej niż rok życia. „Wykopali ziemię skażoną promieniowaniem, zebrali radioaktywny piasek w workach, aby czuć się bezpiecznie i wdychali pył” – powiedział Galuszczenko na „Facebooku” w piątek po wizycie na obszarze zastrzeżonym.

Według niego miesiąc w takim środowisku oznacza, że żołnierze mają co najwyżej rok życia. „A dokładniej nie żyć, ale umierać powolną śmiercią z powodu chorób” – powiedział minister. „Każdy rosyjski żołnierz zabiera ze sobą kawałek Czarnobyla. Martwy lub żywy”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. JP 11.04.2022 13:05

    Co się stało w Czarnobylu? Czym są elektrownie jądrowe? Aneeka i Atena Swaruu

    https://meditation539.com/2022/04/11/co-sie-stalo-w-czarnobylu-czym-sa-elektrownie-jadrowe-aneeka-i-atena-swaruu/

  2. Murphy 11.04.2022 14:01

    No tak, ukradli bo pewnie swoich nie mieli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.