Rosjanie opuścili Wyspę Węży

Opublikowano: 01.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 945

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie informacje dotyczące Rosji i Ukrainy mogą zawierać prawdziwe, zniekształcone lub fałszywe treści propagandowe korzystne dla którejś ze stron konfliktu.

W czwartek, 30 czerwca 2022r. w godzinach porannych siły rosyjskie wycofały się z Wyspę Węży, zajętej na początku aktualnej fazy wojny z Ukrainą, 25 lutego 2022 roku.

Zgodnie z komunikatem ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Południe, Rosjanie zdecydowali o wycofaniu swoich sił po serii ukraińskich uderzeń lotniczych i artyleryjskich. W ciągu ostatniej nocy strona ukraińska zniszczyła znajdujące się na wyspie systemy przeciwlotnicze i inny sprzęt.

Jak wynika z oświadczeń ukraińskiej armii, istotną rolę w działaniach przeciwko Wyspie Węży odegrała armatohaubica „Bogdana” o kalibrze 155mm, która ostrzeliwała rosyjskie instalacje z terenu „kontynentalnej” Ukrainy. Łącznie, na rosyjskie siły pozostające na wyspie przeprowadzono co najmniej kilkanaście uderzeń; kilka dni temu w pobliżu Wyspy Węży został zatopiony pociskami „Harpoon” rosyjski okręt, którym próbowano dostarczyć tam sprzęt, w tym system przeciwlotniczy Tor.

Fakt wycofania się z wyspy potwierdziła strona rosyjska, nazywając to działania „gestem dobrej woli”, w związku z kwestią zapewnienia konieczności eksportu ukraińskiego zboża.

Z kolei w Madrycie na zakończenie szczytu NATO, prezydent USA Joe Biden zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, w tym m.in. kolejnych zestawów HIMARS i systemów przeciwlotniczych (jak wynika z dotychczasowych informacji, chodzi o system NASAMS).

Na podstawie: Pravda.com.ua
Źródło: PolUkr.net

6

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.