Rosja zgodziła się na wymianę jeńców z Azowstalu

Opublikowano: 30.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 809

W ramach wymiany jeńców wojennych uwolniono z rosyjskiej niewoli 144 wojskowych, w tym 95 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu.

To największa od 24 lutego 2022 r. wymiana jeńców wojennych. Wśród zwolnionych znalazło się 43 żołnierzy pułku Azow. Łącznie na Ukrainę powróciło 59 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, 30 Sił Morskich Ukrainy, 28 Sił Zbrojnych Ukraiy, 9 – Sił Obrony Terytorialnej i 1 funkcjonariusz Policji Narodowej.

Większość z uwolnionych jeńców została ranna w czasie walk, obecnie jest im udzielana niezbędna pomoc medyczna i psychologiczna.

Wymianę jeńców zapowiedział 22 czerwca br. szef Głównego Zarządu Wywiady Ministerstwa Obrony Ukrainy, generał Kiryło Budanow. Większość ukraińskich jeńców – blisko 2500 – jest przetrzymywanych w obozie w Oleniwce w obwodzie donieckim, na terenach pozostających pod rosyjską okupacją.

Środa, 29 czerwca, to 126 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najcięższe walki trwają w Lisiczańsku, na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego. Trwają również rosyjskie ostrzały rakietowe, ofiarami których często są cywile – w tym m.in. w Mikołajowie, Kremenczuku i na Donbasie.

W ostatnich dniach na Ukrainę dotarły kolejne dostawy broni z krajów zachodnich, w tym m.in. wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS. Łącznie SZ Ukrainy mają otrzymać 8 zestawów HIMARS i 9 MLRS M270). W najbliższych czasie Ukraina ma otrzymać również nowoczesne systemy przeciwlotnicze NASAMS – obecnie trwa szkolenie ukraińskiego personelu w zakresie obsługi tych zestawów.

Na podstawie: Pravda.com.ua
Źródło: PolUkr.net

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.