Rosja wycofa się z projektu MSK po 2024 roku

Opublikowano: 30.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1072

Priorytetem dla Rosjan w załogowej eksploracji kosmosu będzie Narodowa Orbitalna Stacja Kosmiczna. Rosja podjęła już decyzję o wycofaniu się z projektu ISS po 2024 r. – powiedział na pierwszym spotkaniu z Władimirem Putinem nowy prezes Roskosmosu Jurij Borysow.

„Wywiążemy się ze wszystkich zobowiązań wobec naszych partnerów, ale decyzja i wycofanie się z tej stacji po 2024 r. zostały podjęte” – sprecyzował Borysow. Do tego czasu Roskosmos skupi się na głównym zadaniu kosmonautyki załogowej – rosyjskiej narodowej stacji orbitalnej.

ISS zaczęła powstawać ponad 20 lat temu. W 1998 roku wyprowadzono funkcjonalny blok ładunkowy Zarya. Pierwsza długoterminowa wyprawa skłądająca się z astronauty NASA Williama Shepherda i rosyjskich kosmonautów Jurija Gridzenko i Sergeja Krikalewa – wystartowała w październiku 2000 roku. Na orbicie przebywali prawie 137 dni. Obecnie pracuje tam 66 ekspedycja.

Początkowo stacja miała być użytkowana do 2015 roku, potem termin przedłużono do 2020 roku, a następnie do 2024 roku. Teraz uczestnicy programu – Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej (Belgia, Niemcy, Dania, Hiszpania, Włochy, Holandia, Norwegia, Francja, Szwajcaria, Szwecja) – chcą obsługiwać ISS do 2030.

Rosja i jej przedstawiciele niejednokrotnie mówili o zamiarach wyjścia z projektu. Rosjanie chcą iść w kierunku jaki obrali Chińczycy i chcą zbudować własną stację kosmiczną. Prawdopodobnie pierwszy jej moduł zostanie uruchomiony w 2026 roku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.