Rosja umorzyła ogromne długi Afryce

Opublikowano: 01.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Ponad dwadzieścia miliardów dolarów zadłużenia umorzyła Federacja Rosyjska państwom afrykańskim. To nie tylko gest przyjaźni w stronę Czarnego Lądu, ale również polityczna kalkulacja. Moskwa wraca do tego regionu i zamierza realizować w Afryce swoje interesy ekonomiczne.

Informacja została ogłoszona po zakończeniu wizyty prezydenta Gwinei Alpha Conde w Moskwie.

„W ramach inicjatywy udzielania pomocy najbiedniejszym państwom o wysokim zadłużeniu umorzyliśmy łączny dług afrykańskich krajów na sumę ponad 20 mld dolarów” — powiedział Władimir Putin podczas konferencji prasowej.

Przywódca afrykańskiego państwa złożył wyrazy wdzięczności w innej sprawie. „Dziękuję Panu prezydentowi za tę pomoc, która została udzielona Gwinei w walce z gorączką Ebola. Federacja Rosyjska była jednym z pierwszych państw, które zaangażowały się w likwidację skutków tego kryzysu”.

Umorzenie długów afrykańskich państw jest gestem ze strony Moskwy, który ma zaprocentować w przyszłości. Rosjanie liczą na realizację inwestycji infrastrukturalnych w regionie, zintensyfikowanie wymiany handlowej oraz zbliżenie polityczne z krajami Czarnego Lądu. Jest to również odpowiedź na pewną niepokojącą tendencje. Rosnące zadłużenie jest coraz bardziej palącym problemem państw afrykańskich. Zobowiązania zagraniczne Ghany od 2010 r. wzrosły z 20 proc. do 38 proc. PKB, Mozambiku z 35 do ponad 50 proc., a Zambii z 8 do prawie 20 proc. Takich przykładów jest zresztą znacznie więcej.

“Stosunek długu do PKB w krajach mających dostęp do rynku obligacji wzrósł znacząco w ostatnich latach. Wprawdzie poziom długu jest nadal do opanowania, ale dalsza deprecjacja ich walut w stosunku do dolara amerykańskiego może prowadzić do szybkiego wzrostu ich zagranicznego zadłużenia” – ostrzegł niedawno Bank Światowy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o