Rosja również buduje broń hipersoniczną

Rozwój broni rakietowych nie zwalnia. Teraz przynajmniej kilka mocarstw próbuje zbudować broń hipersoniczna. Pociski takie mogą podróżować z prędkością kilkukrotnie większą niż dźwięk. Rosjanie zapowiedzieli właśnie, że do 2016 roku zbudują rakiety zdolne lecieć wielokrotnie szybciej niż dźwięk.

Drogi gaz ziemny i ropa naftowa sprzyjają budżetowi wojskowemu Rosji. Obwieszczono tam właśnie plan powrotu do koncepcji z ZSRR, budowy hipersonicznego pocisku. W sumie dotychczas przy projekcie pracowało ponad 60 firm z dzisiejszej Rosji. Z informacji prasowych wynika, że Ministerstwo Obrony nakazało wznowienie prac nad tym rodzajem broni już w 2009 roku.

Nie jest mowa o konkretnym rodzaju broni, ale wręcz o całej klasie środków militarnych, których cechą wspólną jest hipersoniczność. Dzięki takiej prędkości daje się przemierzyć wielkie odległości w krótkim czasie. Amerykański test przeprowadzony w 2011 roku dowiódł, że rakieta przebyła 3700 kilometrów od Hawajów w kierunku Pacyfiku, w mniej niż pół godziny.

Należący do US Army prototyp X-51A jest w stanie lecieć z pięciokrotną prędkością dźwięku, ale specjaliści rosyjscy mówią raczej o budowie maszyn zdolnych do dziesięciokrotnego przekraczania prędkości dźwięku. Wykorzystanie tak szybkich pocisków daje zdolność do operowania na całym świecie w ciągu bardzo krótkiego czasu. Co ciekawe pocisk hipersoniczny wcale nie musi mieć przytwierdzonej głowicy jądrowej czy konwencjonalnej. Uderza w cel z tak dużą energią kinetyczną, że wystarcza to za siłę niszczącą.

Do tej pory nie można powiedzieć, że były duże sukcesy w tworzeniu tego rodzaju broni. Amerykańskie testy kończyły się różnie. Teraz do wyścigu technologicznego wrócili Rosjanie i padają nawet daty. Tak jak USA zakłada rozwinięcie broni hipersonicznej na lata 2015-2018 to Rosjanie zapowiedzieli, że stworzą broń tej klasy do 2016 roku.

Na podstawie: news.mail.ru, zmianynaziemi.pl
Źródło: Zmiany na Ziemi