Rosja realizuje program broni naddźwiękowej

Rosja pracuje obecnie intensywnie nad programem „pocisków naddźwiękowych”. Projekt obejmuje ponad 60 przedsiębiorstw, a jego zakończenie planowane jest do roku 2020. Pierwsze prace rozpoczęto w byłym ZSRR, jednak ich wznowienie nastąpiło dopiero w poradzieckiej Rosji w 2009 roku. Jak na badania Rosji zareagują Stany Zjednoczone?

Viktor Litovkin, redaktor niezależnego magazynu Observer zauważa, że „pierwsze projekty broni naddźwiękowej były bardzo udane jak na realia Związku Radzieckiego. Jednak plany te zostały zawieszone i odłożone na etapie projektowania, brakowało pieniędzy, aby je realizować, nie było też potrzeby się spieszyć”. Dziś Zachód (zwłaszcza USA) z powodzeniem rozwija pociski naddźwiękowe, które zdaniem Rosji mogą być wykorzystywane przeciwko jej interesom. Moskwa wraca tym samym do swoich dawnych planów, uwzględniając jednak współczesny postęp technologiczny i militarny.

Dlaczego broń naddźwiękowa jest dziś tak cenna? Jej głównym atutem jest szybkość. Naddźwiękowe pociski mogą podróżować z prędkością przewyższającą prędkość dźwięku (czyli 1200 km/h). Dodatkowo taka broń jest w stanie „przebić się” przez każdą obronę przeciwrakietową. Dzięki prędkości ponaddźwiękowej, broń ta posiada ogromną energię kinetyczną i może być wykorzystywana do przewozu głowic jądrowych oraz konwencjonalnych.

Stany Zjednoczone mają swój własny „naddźwiękowy program rozwoju broni”, który w założeniach ma pozwolić na zbudowanie wielofunkcyjnego pocisku do roku 2018. Zdaniem rosyjskich ekspertów, Rosja nie będzie w stanie konkurować z USA na tym polu, przynajmniej w najbliższych latach. Problemem jest to, że broń tego typu potrzebuje całego kompleksu infrastrukturalnego – to nie tylko pojazdy dostawcze, ale także system kontroli lotu, odpowiednie urządzenia naprowadzające i kontrolujące.

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: stratrisks, newsxs, ruvr
Źródło: Kod Władzy