Rosja pożyczy Białorusi półtora miliarda

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 747

W rosyjskim Soczi odbyły się rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii ekonomicznych, a najbardziej wymiernym ich efektem ma być półtora miliarda dolarów rosyjskiego kredytu dla Białorusi. Ponadto Putin miał poprzeć zmiany w białoruskiej konstytucji, mające doprowadzić do rozpisania nowych wyborów prezydenckich.

Protesty po białoruskich wyborach były w dużej mierze przyczyną kłopotów gospodarczych. Od dłuższego czasu ekonomika Białorusi znajduje się w stagnacji, co ma wpływ na bezrobocie wśród młodzieży oraz niskie wynagrodzenia. Wielu ekspertów łączyło kłopoty Białorusi z brakiem rosyjskiego wsparcia, w tym z wycofaniem się Rosji z preferencyjnych cen surowców naturalnych importowanych przez Białoruś.

Rozmowy Putina z Łukaszenką były więc szansą na poprawę sytuacji. Obaj przywódcy poinformowali zresztą, że Rosja udzieli Białorusi pożyczki państwowej w jej obecnej, trudnej sytuacji. Ma ona wynieść blisko 1,5 mld dolarów, a także powinna zostać udzielona w najbliższym czasie. Dopracowanie tej kwestii pozostawiono szefom resortów finansów obu państw, zaś według Putina wspomniana pomoc powinna ożywić środki finansowe.

Nie będzie ona oczywiście udzielona bezinteresownie. Putin nakreślił konieczność pogłębienia współpracy gospodarczej, która już obecnie stoi na wysokim poziomie. Przyznał to zresztą sam Łukaszenka. Według białoruskiego prezydenta większość białoruskiego eksportu trafia do Rosji, przy czym zaznaczył on, że Białoruś ma swój wkład w istnienie blisko dziesięciu milionów miejsc pracy u jej wschodniego sąsiada.

Rosyjska głowa państwa odniosła się też do zmian w systemie politycznym Białorusi. Putin pochwalił stworzenie specjalnej komisji mającej poprowadzić pracę nad zmianą ustawy zasadniczej, aby można było rozpisać nowe wybory prezydenckie. Jego zdaniem w ten sposób „osiągnięte zostaną nowe granice w rozwoju politycznym” Białorusi. Ponadto Putin zapewnił, że jego kraj jest zainteresowany dotrzymaniem dotychczasowych rosyjsko-białoruskich umów.

Na podstawie: Sb.by, Ria.ru
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 15.09.2020 18:27

    1.5 miliarda naprawde? A nasze rzady zadluzajace skarb panstwa od 17 do 70 miliardow rocznie ilu panstwa moglo by kredytu rocznie udzielic trzydziestu panstwa jak by znali economie.
    PS daj rzadowi 1.5 MLD USD to na diety poslow pojdzie I waciki a bialorusini kryzys zlikwiduja

  2. Fenix 16.09.2020 09:46

    Kto ma twoje pieniądze , ten rządzi , jego władza! A ty pracuj na ich pieniądze , władza władzy pożycza dług? Pracując na ich dług w pieniądzu , stajesz się ich zastawem!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.