Rosja ostrzega Ukrainę

Opublikowano: 13.07.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 383

Wznowiono ostrzał siedziby władz rejonu marjińskiego w obwodzie donieckim Marjinki, której bronią powstańcy. Wieczorem i w nocy z piątku na sobotę ukraińskie wojska rządowe ostrzelały z wyrzutni rakietowych Grad i Uragan ten rejon. Zginęło co najmniej 4 cywilów, a kilkanaście osób zostało rannych. Zniszczeniu uległy silosy z ziarnem, zakład przetwórstwa mleczarskiego i fabryka opon, a także stacja filtracji, dlatego w mieście nie ma wody. Bomby spadły również na domy mieszkalne i sierociniec. Według powstańców, ogień był prowadzony ze strony wiosek Kurachowo i Konstantynówka, gdzie stacjonują ukraińskie wojska i Gwardia Narodowa.

Ukraińskie wojska rządowe ostrzelały siedzibę władz rejonu marjińskiego w obwodzie donieckim Marjinkę, w wyniku czego zginęło co najmniej 30 osób – powiedział minister obrony proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Igor Striełkow. Wszystkie ofiary to cywile. Jednak zabitych może być znacznie więcej, ponieważ nie przeszukano jeszcze wszystkich ruin. Obecnie prowadzona jest ewakuacja mieszkańców Marjinki i okolic Doniecka. Ukraińcy wyjeżdżają ze strefy działań zbrojnych samodzielnie, wykorzystując do tego prywatny i publiczny transport. Według niektórych doniesień, od początku kryzysu na wschodzie Ukrainy Doniec opuściło już ponad 70 tys. ludzi.

W Ługańsku w ciągu ostatniej doby w wyniku operacji pacyfikacyjnej ukraińskich wojsk rządowych zginęło 3 cywilów, 11 osób zostało rannych. Ogień prowadzono z moździerzy i systemów artyleryjskich. Poważnie zostały uszkodzone zakład przetwórstwa mleczarskiego i domy mieszkalne. Zniszczono odcinek drogi samochodowej. Z powodu pożarów w poszczególnych dzielnicach doszło do czasowych przerw w dostawach energii elektrycznej.

Według wstępnych informacji, jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku trafienia w dom w Doniecku w obwodzie rostowskim pocisku wystrzelonego z terytorium Ukrainy – poinformowało w niedzielę źródło w organach ścigania. Zgodnie z jego słowami, na miasto Donieck, które znajduje się na terytorium Rosji, spadło kilka pocisków wystrzelonych z ukraińskiego terytorium. Jeden z nich trafił w budynek mieszkalny.

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Krym jest częścią Rosji i jego powrót do Ukrainy lub „inne manipulacje” nie podlegają dyskusji. W taki sposób skomentował on oświadczenie ukraińskiego MSZ, które uznało powrót Krymu do Ukrainy za jeden z warunków normalizacji stosunków z Moskwą. Ukraina, Stany Zjednoczone i Unia Europejska, a także szereg innych krajów nie uznało przyłączenia Krymu do Rosji na podstawie wyników marcowego referendum i wprowadziło sankcje wobec rosyjskich urzędników, polityków i biznesmenów, a także firm. Moskwa określiła je jako bezproduktywne.

Rząd rosyjski ma dość pocisków spadających na jej terytorium. Rosyjskie MSZ zagroziło Ukraińcom użyciem „wszelkich metod” dla ochrony swojego terytorium i bezpieczeństwa mieszkańców strefy przygranicznej. Ostry komunikat rosyjskiej dyplomacji został wydany po tym, gdy z terytorium Ukrainy został ostrzelany rosyjski patrol graniczny. Do tej pory Moskwa informowała o przypadkowym ostrzale swojego terytorium. Wskazywano przy tym na toczące się po ukraińskiej stronie walki. Teraz rosyjskie MSZ nazwało ostrzał kolumny pojazdów służb granicznych „prowokacją”. Według dyplomatów nieznani sprawcy przekroczyli rosyjsko-ukraińską granicę i już z terytorium Rosji ostrzelali jeden z samochodów. Osiem kul podziurawiło karoserię, na szczęście żadna nie trafiła w funkcjonariuszy. Jak powiedział Polskiemu Radiu szef służb granicznych obwodu Rostowskiego Leonid Smyk, „do tego typu incydentów dochodzi co najmniej od 20 czerwca”. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto większość rosyjsko-ukraińskich przejść granicznych i ewakuowano ich personel.

Rosja jest w stanie obronić Krym przed jakakolwiek agresją. Taką opinię wygłosił premier Republiki Autonomicznej Krymu Siergiej Aksjonow. W jego opinii, “głupotą ze strony Kijowa byłoby podejmowanie działań wojskowych przeciwko Krymowi, gdyż Rosja jest w stanie bronić swoich interesów w każdej części świata”. W ten sposób Aksjonow odniósł się do nieoficjalnych informacji wskazujących, że ukraińskie władze mobilizują armię w pobliżu tymczasowej granicy z Krymem. Objęty sankcjami USA, Kanady i Unii Europejskiej, poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy Aksjonow oświadczył też, że Krymianie nie są wrogami Ukraińców i wezwał ukraińskich żołnierzy, aby przestali wypełniać przestępcze rozkazy władz w Kijowie. Wcześniej możliwość zbrojnego przejęcia kontroli nad Krymem skomentował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Nie radziłbym nikomu podejmowania działań zbrojnych wobec Rosji – ostrzegł w trakcie konferencji prasowej w Moskwie

Naftogaz Ukrainy odciął gaz 36 firmom w 12 regionach kraju z powodu długów. Wynoszą one prawie pół miliarda dolarów. Na liście dłużników nie znalazły się przedsiębiorstwa, które znajdują się w strefie przeprowadzania operacji pacyfikacyjnej na południowym wschodzie kraju.

W punktach tymczasowego zakwaterowania w Rosji przebywa już ponad 21 tys. uchodźców z Ukrainy – poinformował rzecznik MSN Rosji Aleksander Drobyszewski. Zgodnie z jego słowami w ciągu ostatniej doby zorganizowano kolejne 7 punktów tymczasowego zakwaterowania. Uchodźców przyjęło ponad 30 rosyjskich regionów m.in. następujące okręgi federalne: Centralny, Południowy i Północnokaukaski. Uchodźcy znaleźli również schronienie na Krymie.

Autorstwo: redakcja GR (akapity 1-5, 8, 9), jkl (6, 7)
Źródła: Głos Rosji, Lewica.pl
Kompilacja 9 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.