Rosja krytykuje łamanie praw człowieka w UE

Opublikowano: 18.01.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 454

Rosja skrytykowała sytuację w sferze praw człowieka w UE, w tym w Polsce, której wytyka m.in. antysemityzm, ksenofobię – w tym wobec Rosjan, dyskryminację na tle religii, płci i orientacji seksualnej, a także łamanie praw kobiet, imigrantów, uchodźców i Romów.

Ocena ta została zawarta w 93-stronicowym raporcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej “O stanie przestrzegania praw człowieka w Unii Europejskiej”, opublikowanym na stronie internetowej resortu, który zawiera szczegółowy opis sytuacji w tej sferze w każdym z 28 państw UE. Polsce poświęcone są 2,5 strony. Dokument przedstawia również ogólne tendencje charakterystyczne dla całej Unii.

Zdaniem rosyjskiego MSZ “w Polsce rośnie liczba przestępstw na gruncie nienawiści (…) W ostatnich latach w Polsce wzrosła liczba przestępstw związanych z łamaniem praw mniejszości religijnych, narodowych i etnicznych”, a “największą liczbę przestępstw na tle nacjonalistycznym rejestruje się w Białymstoku i Wrocławiu”.

Resort podkreśla, że “wśród poszkodowanych dominują osoby pochodzenia żydowskiego, co wynika z zakorzenionego w polskim społeczeństwie antysemityzmu”. Zarazem, ofiarami “erupcji ksenofobii” padają też Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy, “przy czym często cieszy się to poparciem ze strony polityków i działaczy społecznych”.

Jako przykład wymienia “masowe pobicie przez polskich “pseudokibiców” obywateli rosyjskich” 12 czerwca 2012 roku w Warszawie podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. “Sytuację przed meczem podgrzewali niektórzy prawicowi politycy i media, porównując spotkanie Polska-Rosja do wojny radziecko-polskiej z 1920 roku” – głosi raport.

MSZ Rosji przypomina też uwagi Kuby Wojewódzkiego na temat ukraińskich kobiet wygłoszone w radiu Eska Rock po meczu Polska-Ukraina oraz “chuligański atak” na ambasadę FR w Warszawie, do którego doszło 11 listopada 2012 roku podczas “wielotysięcznej demonstracji w Warszawie, zorganizowanej przez radykalne ruchy nacjonalistyczne”.

Resort informuje również o odnotowywaniu w Polsce “licznych przykładów dyskryminacji na tle religii, płci i orientacji seksualnej. Często łamane są prawa reprodukcyjne kobiet. Dochodzi do przypadków przekraczania uprawnień przez policję.”

Autorzy także zwracają uwagę na sytuację w polskich więzieniach, w tym na ich przepełnienie, niską jakość usług medycznych i łamanie praw osadzonych “pod pretekstem walki z terroryzmem”. MSZ FR zaznacza, że ta ostatnia uwaga dotyczy “tajnych więzień CIA”.

W opinii rosyjskiego MSZ “napięta pozostaje sytuacja z prawami imigrantów i uchodźców”. Z kolei jako “trudną” resort spraw zagranicznych Rosji ocenia sytuację Romów w Polsce.

MSZ FR oceniło, że ogółem Unia Europejska cierpi na “poważne choroby” w sferze praw człowieka. “Daleka od idealnej” jest – jego zdaniem – sytuacja mniejszości narodowych i imigrantów w UE. Oprócz tego opinia publiczna w krajach Unii “wyraźnie nie docenia groźby neonazizmu”.

Na tym tle – zauważają autorzy raportu – “Unia Europejska i jej państwa członkowskie za jeden z priorytetów uważają promowanie swoich neoliberalnych wartości jako uniwersalnych podstaw życia wśród pozostałych członków społeczności światowej”.

“Jest to szczególnie zauważalne na przykładzie agresywnego propagowania przez nie praw mniejszości seksualnych. Podejmowane są próby nakłonienia innych krajów do przyjęcia obcego dla nich poglądu na homoseksualizm i jednopłciowe małżeństwa jako normy życia i naturalnego zjawiska społecznego, zasługującego na poparcie na szczeblu państwowym” – konstatuje raport.

W dołączonym do dokumentu komentarzu pełnomocnik MSZ Rosji ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantin Dołgow wśród “najostrzejszych wyzwań”, przed jakimi stoi UE, wymienił “stały wzrost ksenofobii, rasizmu, agresywnego nacjonalizmu i neonazizmu, łamanie uzasadnionych praw i interesów mniejszości, w tym rosyjskojęzycznej ludności w krajach bałtyckich”.

Autorzy raportu oparli się na różnych źródłach, w tym na sprawozdaniu Rady ONZ ds. praw człowieka, raportach komisarza ds. praw człowieka Rady Europy, dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), jak również materiałach organizacji pozarządowych, obrońców praw człowieka i mediów. To drugi taki raport opracowany przez MSZ Rosji. Pierwszy ogłoszono w 2012 roku.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. jj44 18.01.2014 11:12

  Przygadał kocioł garnkowi.

 2. davidoski 18.01.2014 12:05

  Wieloletnie tradycje Rosji w dziedzinie praw człowieka predestynują ją do wygłaszania opinii w tej sprawie. Należy przy tym wspomnieć takich tytanów demokracji jak Stalin, Lenin, Trocki, Beria, Dzierżyński, Jeżow i inni twórcy wysoce skutecznych metod resocjalizacji z archipelagiem Gułag na czele 🙂

 3. Radek 18.01.2014 13:52

  Tak trzymać… Skoro NATO prowadzi “misje pokojowe”, Amerykanie walczą o demokrację na całym świecie i prawa człowieka, to Rosja tym bardziej może “chronić praw człowieka”.

 4. Abaddon 18.01.2014 14:37

  @Radek czytałeś “Rok 1984” Orwella? WOJNA TO POKÓJ, WOLNOŚĆ TO NIEWOLA, IGNORANCJA TO SIŁA… Orwell chyba naprawdę wiedział jak będzie wyglądał świat. Może tylko daty nie przewidział, a może specjalnie źle ją wpisał.

 5. pasanger8 18.01.2014 18:00

  I bardzo dobrze Departament Stanu USA o dziesiątek lat corocznie publikuje raport o przestrzeganiu praw człowieka za granicą i nikt się nie oburza,że o swoim Guantanamo nie piszą ani słówka.Polecam obejrzenie,,Lotu nad kukułczym gniazdem”McMurphy mówi tam bez ogródek o demokracji(chodzi o oddział ,na którym przebywa ale wiadomo,że tak naprawdę komentuje kondycję zachodnich społeczeństw) :to największy kant o jakim słyszałem.Podobnie gdy porównuje traktowanie pacjentów do traktowania jeńców przez komunistów w obozie w Korei.
  Widzimy jak w naszym kraju wygląda : wolność,demokracja i państwo prawa.Ponura kpina.Przewaga państw zachodnich leżała zawsze w sprawniejszej propagandzie.Churchil gadał o żelaznej kurtynie i wolności gdy armia brytyjska mordowała działaczy niepodległościowych w Kenii i innych koloniach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.