Rolnicy protestują przeciw „piątce dla zwierząt”

Opublikowano: 16.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1

O 9.00 przed siedzibą PiS w Warszawie rozpoczął się protest rolnicy praz właściciele ferm futerkowych oraz hodowcy trzody. Uważają, że zostali przez partię rządzącą zdradzeni i że „piątka dla zwierząt” to złamanie danych im wcześniej obietnic wyborczych.

Wygląda na to, że PiS miałby dla swojej prozwierzęcej ustawy spore poparcie po stronie opozycji. Projekt zamierza poprzeć Lewica, KO i Zieloni (z proponowanymi poprawkami), ale oprotestowała go Konfederacja, PSL oraz część Porozumienia i Solidarna Polska – czyli koalicjanci Jarosława Kaczyńskiego.

Jak donosi Wirtualna Polska, obok hodowców zwierząt futerkowych i trzody, w proteście biorą też udział przedstawiciele hodowli rasowych psów oraz kotów – nowi sojusznicy hodowców norek i lisów. Oni zamierzają manifestować przeciwko zapisowi w „piątce dla zwierząt”, zwiększającemu kompetencje organizacjom odbierającym interwencyjnie zwierzęta (nowelizacja ustawy daje przedstawicielom organizacji prawo do asysty policyjnej w trakcie kontroli oraz wejścia na prywatny teren).

„Jesteśmy gotowi, by wkrótce przyjechać do Warszawy na protest. Każdy myślący rolnik wie, że branża futrzarska to początek. W dalszej kolejności restrykcje obejmą hodowców bydła, drobiu i świń. PiS zdradził rolników” – zapowiadał w rozmowie z „Wirtualną Polską” Szczepan Wójcik, lider branży futrzarskiej. – Od dnia ogłoszenia założeń ustawy odebrałem ze 200 telefonów od wściekłych rolników. Mam poparcie wszystkich organizacji związanych z hodowlą zwierząt. Będziemy bardzo mocno walczyć, żeby to nie przeszło – powiedział.

Podobnego zdania jest Jan Krzysztof Ardanowski, który uważa, że restrykcyjne przepisy dotyczące praw zwierząt to „zdrada” polityków i niespełnienie obietnic wyborczych. Ardanowski stwierdził, że zwycięstwo wyborcze PiS nie byłoby możliwe bez głosów polskiej wsi, a odcięcie kilku sektorów polskiego rolnictwa będzie katastrofalne w skutkach.

Według nieoficjalnych doniesień WP minister rolnictwa miał powiedzieć, że Jarosław Kaczyński „dał się zmanipulować” aktywistom prozwierzęcym. Możliwa jest jego dymisja jeszcze przed planowaną rekonstrukcją rządu, mającą nastąpić w październiku.

Krajowa Rada Izb Rolniczych, czyli jedna z większych organizacji zrzeszających rolników, uznała zapisy ustawy za szkodliwe i „stanowczo wnosi o niewszczynanie prac legislacyjnych nad projektem PiS”.

Na rolniczych forach można znaleźć mnóstwo komentarzy na temat „Piątki dla zwierząt”. Wynika z nich, że zdradzeni przez PiS czują się nie tylko hodowcy zwierząt na futra, ale również bydła na mięso – głównie to z uboju rytualnego (który „piątka” ma ograniczyć). „Rynki, o które zabiegaliśmy wiele lat – głównie muzułmańskie, ale nie tylko, bo w Europie również jest wiele państw, które kupują od nas mięso koszerne lub halal (np. Francja, czy Holandia, w których jest wysokie zapotrzebowanie na mięso pochodzące z uboju rytualnego, ze względu na dużą liczbę mieszkańców z mniejszości religijnych) – po prostu odpadną. Szacuje się, że ok 20 proc. polskiej wołowiny trafia właśnie na te rynki” – czytamy na portalu „TopAgrar”.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

5 DLA zwierzat a jakie te pukty mozna tylko znalesc 1 uboj rytualny polegajacy na poderznieciu gardla swiadomemu zwierzeciu ktore cierpi wykrwiawiajac sie na smierc . a inne punkty Bog wie, mozna znalesc tony artykolow a nikt nie pisze co wprowadza ta 5 tylko fala krytyki.