Rolnicy protestują przeciw „piątce dla zwierząt”

Opublikowano: 16.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 359

O 9.00 przed siedzibą PiS w Warszawie rozpoczął się protest rolnicy praz właściciele ferm futerkowych oraz hodowcy trzody. Uważają, że zostali przez partię rządzącą zdradzeni i że „piątka dla zwierząt” to złamanie danych im wcześniej obietnic wyborczych.

Wygląda na to, że PiS miałby dla swojej prozwierzęcej ustawy spore poparcie po stronie opozycji. Projekt zamierza poprzeć Lewica, KO i Zieloni (z proponowanymi poprawkami), ale oprotestowała go Konfederacja, PSL oraz część Porozumienia i Solidarna Polska – czyli koalicjanci Jarosława Kaczyńskiego.

Jak donosi Wirtualna Polska, obok hodowców zwierząt futerkowych i trzody, w proteście biorą też udział przedstawiciele hodowli rasowych psów oraz kotów – nowi sojusznicy hodowców norek i lisów. Oni zamierzają manifestować przeciwko zapisowi w „piątce dla zwierząt”, zwiększającemu kompetencje organizacjom odbierającym interwencyjnie zwierzęta (nowelizacja ustawy daje przedstawicielom organizacji prawo do asysty policyjnej w trakcie kontroli oraz wejścia na prywatny teren).

„Jesteśmy gotowi, by wkrótce przyjechać do Warszawy na protest. Każdy myślący rolnik wie, że branża futrzarska to początek. W dalszej kolejności restrykcje obejmą hodowców bydła, drobiu i świń. PiS zdradził rolników” – zapowiadał w rozmowie z „Wirtualną Polską” Szczepan Wójcik, lider branży futrzarskiej. – Od dnia ogłoszenia założeń ustawy odebrałem ze 200 telefonów od wściekłych rolników. Mam poparcie wszystkich organizacji związanych z hodowlą zwierząt. Będziemy bardzo mocno walczyć, żeby to nie przeszło – powiedział.

Podobnego zdania jest Jan Krzysztof Ardanowski, który uważa, że restrykcyjne przepisy dotyczące praw zwierząt to „zdrada” polityków i niespełnienie obietnic wyborczych. Ardanowski stwierdził, że zwycięstwo wyborcze PiS nie byłoby możliwe bez głosów polskiej wsi, a odcięcie kilku sektorów polskiego rolnictwa będzie katastrofalne w skutkach.

Według nieoficjalnych doniesień WP minister rolnictwa miał powiedzieć, że Jarosław Kaczyński „dał się zmanipulować” aktywistom prozwierzęcym. Możliwa jest jego dymisja jeszcze przed planowaną rekonstrukcją rządu, mającą nastąpić w październiku.

Krajowa Rada Izb Rolniczych, czyli jedna z większych organizacji zrzeszających rolników, uznała zapisy ustawy za szkodliwe i „stanowczo wnosi o niewszczynanie prac legislacyjnych nad projektem PiS”.

Na rolniczych forach można znaleźć mnóstwo komentarzy na temat „Piątki dla zwierząt”. Wynika z nich, że zdradzeni przez PiS czują się nie tylko hodowcy zwierząt na futra, ale również bydła na mięso – głównie to z uboju rytualnego (który „piątka” ma ograniczyć). „Rynki, o które zabiegaliśmy wiele lat – głównie muzułmańskie, ale nie tylko, bo w Europie również jest wiele państw, które kupują od nas mięso koszerne lub halal (np. Francja, czy Holandia, w których jest wysokie zapotrzebowanie na mięso pochodzące z uboju rytualnego, ze względu na dużą liczbę mieszkańców z mniejszości religijnych) – po prostu odpadną. Szacuje się, że ok 20 proc. polskiej wołowiny trafia właśnie na te rynki” – czytamy na portalu „TopAgrar”.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

5 DLA zwierzat a jakie te pukty mozna tylko znalesc 1 uboj rytualny polegajacy na poderznieciu gardla swiadomemu zwierzeciu ktore cierpi wykrwiawiajac sie na smierc . a inne punkty Bog wie, mozna znalesc tony artykolow a nikt nie pisze co wprowadza ta 5 tylko fala krytyki.