Rolnicy apelują o dostęp do Ukraińców

Opublikowano: 22.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 9

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego, aby przedłużył on możliwość pobytu w Polsce ukraińskim pracownikom. Sporej części z nich mają kończyć się wizy pracownicze, zaś w związku z koronawirusem ich wyjazd i ponowny powrót z Ukrainy będzie oznaczał konieczność przebycia przez nich kwarantanny.

Jedna z największych organizacji rolniczych w Polsce, za pośrednictwem swojego prezesa Sławomira Izdebskiego, wystosowała list do szefa rządu. Domaga się w nim „jak najszybszej interwencji w sprawie umożliwienia pozostania pracowników z Ukrainy, którym kończy się możliwość pobytu na terenie naszego kraju”. Chodzi oczywiście o przedłużenie terminu ważności wiz pracowniczych, wydawanych najczęściej na pół roku albo rok.

Rolnicy nie ukrywają, że już w tej chwili opierają swoją pracę w dużej mierze na taniej ukraińskiej sile roboczej. Brak dostępu do niej ma być zagrożeniem dla producentów drobiu, pieczarek, mrożonek, jabłek, wiśni czy porzeczek. W tych dziedzinach Polska ma być obecnie czołowym europejskim producentem, stąd brak dostępu do ukraińskich pracowników jest zagrożeniem dla ich zysków.

„Do tej pory w ich miejsce rotacyjnie przyjeżdżali inni pracownicy z nowymi zezwoleniami i wizami. Umożliwienie dalszego legalnego pozostania pracowników z Ukrainy znajdujących się obecnie na terenie Polski bez konieczności ich wyjazdu na Ukrainę jest niezbędne dla całej polskiej gospodarki” – twierdzi Izdebski, według którego przychylenie się do prośby OPZZRiOR ma ograniczyć skutki kryzysu gospodarczego.

Na podstawie: Praca.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o