Rok 2016 będzie rekordowo ciepły
Naukowcy z National Oceanic Atmospheric Administration (NOAA) potwierdzili , że marzec 2016 był nie tylko najcieplejszym marcem w pisanej historii klimatu, ale także najbardziej niezwykłym ciepłym miesiącem, jaki kiedykolwiek zmierzono, łamiąc tym samym rekord ustanowiony… miesiąc wcześniej.
Marzec 2016 był już jedenastym miesiącem z rzędu z rekordowo ciepłą globalną temperaturą miesięczną. To najdłuższa taka passa od początku zapisów NOAA, która zaczęła działać w 1880 roku. Oczywiste jest zatem, że na ziemski klimat wpływają jakieś potężne siły.
Wmawia nam się z powodów politycznych, że za globalne ocieplenie odpowiada działalność człowieka, ale skala zmian klimatycznych obserwowanych ostatnio i ich dynamika wskazuje raczej na to, że są jakieś inne czynniki dominujące, takie jak potężne emisje metanu, który może znacznie podnieść temperaturę w krótkim okresie czasu. Obecny globalny impuls ciepła jest też niewątpliwie związany z potężnym zjawiskiem El Nino
Rekord ciepła w marcu dotknął praktycznie wszystkich oceanów i kontynentów. Ekspert z NASA, Gavin Schmidt, obliczył, że przy obecnym poziomie anomalii, nie jest ważne jak rozwinie się sytuacja z ociepleniem do końca roku i jest większe niż 99% prawdopodobieństwo, że 2016 będzie najcieplejszym rokiem w historii.
Trzeba przyznać, że to dość odważne twierdzenie i fakt, że specjaliści mówią to w kwietniu jest zadziwiający. W ostatnich latach często słyszeliśmy komunikaty o spodziewanych rekordach ciepła, ale zwykle dopiero w listopadzie czy październiku, a nie w kwietniu. To pokazuje skalę anomalii, z którą się obecnie zetknęliśmy.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl